اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 20 جوزا , 1397

از افزایش سه درصدی خوشبینی مردم تا باور ۶۲ درصدی به مسیر نادرست به سوی آینده

آسیا فوندیشن امروز گزارشی را از یک نظرسنجی تازه‌اش به نشر رسانید که افزایش میزان خوش‌بینی شهروندان افغانستان به آینده را نشان می‌دهد اما باور بدبینانۀ مردم به آینده هم‌چنان بلند است.

این نهاد می‌گوید از سال ۲۰۱۴ به بعد، نگرانی مردم افزایش یافته و با آن‌که نیمی از شهروندان افغانستان باور دارند حکومت وحدت ملی کار را به گونۀ درست پیش می‌برد، اما اعتماد به حکومت و پارلمان پایین است و فساد یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها به شمار می‌رود.
در گزارش آمده‌است که پس از برگزاری انتخابات چالش‌برانگیز سال ۲۰۱۴ باور مردم نسبت به دموکراسی نیز کاهش یافته و ۶۰ درصد کاهش در چندسال اخیر در باور زنان نسبت به آینده ایجاد شده‌است.
بر اساس گزارش بنیاد آسیا، در حالی که ۶۱٫۲ درصد مردم افغانستان فکر می‌کنند کشور در مسیر نارستی روان است و سال گذشته این رقم ۶۵٫۹ درصد بود، اما میزان خوش‌بینی نسبت به سال گذشته افزایش یافته‌است.
این گزارش می‌رساند که در حال حاضر ۳۲٫۸ درصد مردم افغانستان را در مسیر درستی می‌بینند، در حالی که سال ۲۰۱۶ این میزان کم‌تر یعنی ۲۹٫۳ درصد بود.
این برای نخستین‌بار است که در چندسال اخیر حد اقل در این بخش از ذهنیت مردم تغییر یک درصدی به نظر می‌رسد و در این گزارش دیدگاه مردم از اقوام مختلف افغانستان در نظر گرفته شده‌است.
چنان‌چه به اساس نتیجۀ این نظرسنجی، میزان خوش‌بینی قوم پشتون ۴۰٫۶ درصد، از تاجکان ۲۹٫۳ درصد، از هزاره‌ها ۲۶٫۲ درصد و از ازبیک‌ها ۲۵٫۸ درصد بوده‌است.
این گزارش می‌رساند که ۹۲٫۳ درصد مردم از طالبان و ۹۳٫۹ درصد از داعش می‌ترسند و بیش از ۷۸ درصد نیز از تشویق نیروهای امنیتی ترس دارند.
این گزارش نشان می‌دهد که در زمینۀ اعتمادسازی نیز ۶۷٫۳ درصد نظردهنده‌گان به رهبران مذهبی، ۶۵٫۷ درصد به رسانه‌ها، ۳۵٫۴ درصد به نماینده‌گان پارلمان و ۳۵٫۹ درصد به وزیران کابینه اعتماد دارند.
در این گزارش ۵۲٫۳ درصد مردم گفت‌گوهای صلح با طالبان را ممکن دانسته‌اند و ۶۲٫۹ درصد به کمک مصالحه با طالبان به ثبات افغانستان باورمندند.
هم‌چنان فساد به عنوان یکی از کلیدی‌ترین مشکلات در افغانستان است و هنوز به اساس این بررسی، بیش از ۶۹ درصد آن را بزرگ‌ترین مشکل کنونی می‌دانند.
در این نظرسنجی پرسش‌هایی در ۳۴ ولایت کشور در مورد امنیت، اقتصاد، حکومت‌داری، انتخابات، رسانه‌ها، زنان و دیگر موضوعات کلیدی با ۱۰۱۲ اشتراک‌کننده در میان گذاشته شده‌است.
شاه حسین مرتضوی، معاون سخن‌گو و سرپرست دفتر سخن‌گوی رییس جمهور در فیسبوکش نوشته‌است که گزارش جدید آسیا فوندیشن نشان‌دهندۀ بلندشدن اعتماد مردم به دولت نسبت به گذشته‌است.

مشاهده در منبع اصلی