اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، پنج شنبه, 17 جوزا , 1397

احتمال به جریان افتادن پرونده فساد عمر زاخیلوال

پرونده فساد علیه عمر زاخیلوال، وزیر پیشین مالیه و سفیر فعلی افغانستان در پاکستان بزودی به جریان خواهد افتاد.

یک منبع در دادستانی کل که نخواست نامی از او گرفته شود به وب سایت خبریال ویب پانی گفته است که پرونده فساد مالی و اداری علیه عمر زاخیلوال بزودی باز خواهد شد و تمام اتهامات علیه او بررسی می‌شود.

بگفته منبع، زاخیلوال متهم به اختلاس میلیون‌ها دالر است و این مساله نیاز به بررسی جدی دارد.

گفتنی است که در سال 1391 گزارش‌هایی به نشر رسید که گویا یک میلیون دالر به حساب بانکی شخصی عمر زاخیلوال وزیر پیشین مالیه سرازیر شده است و پس از آن نیز گزارش هایی دیگر از فساد اداری و مالی زاخیوال به نشر رسید.

در ماه اسد سال 1391 عزیزالله لودین، رییس وقت اداره مبارزه با فساد اداری از ریاست جمهوری خواست که وظیفه عمر زاخیلوال به حالت تعلیق درآورد.

لودین گفته بود که اتهامات گسترده ‌ای در مورد فساد و رشوه در وزارت مالیه وجود دارد که برای بررسی بیطرفانه آن نیاز است پست زاخیلوال به حال تعلیق درآید؛ اما بدلایل نامعلوم با وجود اصرارهای مکرر اداره مبارزه با فساد اداری، وظیفه زاخیلوال به تعلیق درنیامد.

این مساله در مجلس نمایندگان با جدیت مطرح شد و زاخیلوال در مجلس استیضاح شد اما وی در نشست مجلس به افشاگری علیه اعضای مجلس نمایندگان پرداخت و شماری از اعضای مجلس را به دست داشتن در قاچاق مواد مخدر، قاچاق آرد، قاچاق مواد الکلی و فسادهای مالی متهم کرد. پس از این افشاگری اعضای مجلس به زاخیلوال رای اعتماد دادند و او دوباره ابقا شد و پرونده فساد علیه زاخیلوال بگونه‌ای بسته شد.

کد (26)

مشاهده در منبع اصلی