اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، پنج شنبه, 10 جوزا , 1397

مجلس نمایندگان وضع تعرفه گمرکی صددرصدی بر سگرت را تصویب کرد

اطلاعات روز: مجلس نمایندگان با اکثریت آرا طرح تعدیل قانون منع استفاده از محصولات تنباکو را تصویب کرد.
بر اساس این طرح که امروز (دوشنبه، ۲۲ عقرب) از سوی نمایندگان تصویب شد، تعرفه گمرکی بر سگرت صددرصد از اصل قیمت افزایش می‌یابد.
کمیسیون مالی و بودجه مجلس می‌گوید که طرح تعدیل قانون منع استفاده از تنباکو از سوی برخی اعضای مجلس به‌منظور جلوگیری از استفاده از سگرت پیشنهاد شده است.
امیرخان یار، رییس کمیسیون مالی و بودجه مجلس گفت که افزایش تعرفه گمرکی سگرت از سوی برخی نمایندگان مجلس ۳۰۰ درصد اصل قیمت پیشنهاد شده بود؛ اما، نظر اکثر کمیسیون‌ها افزایش صد درصدی تعرفه سگرت است.
صدیق احمد عثمانی، عضو کمیسیون مالی و بودجه مجلس نیز گفت که در کمیسیون مشترک مجلس روی این مسأله بحث زیاد صورت گرفت و سرانجام دو نظر وجود داشت یکی افزایش صد در صدی تعرفه سیگرت و دیگری افزایش ۳۰۰ درصدی آن که مجلس می‌تواند روی این دو مورد رای‌گیری کند.
اما عظیم محسنی، معاون کمیسیون بودجه مجلس گفت که افزایش ۳۰۰ درصدی تعرفه گمرکی سگرت زمینه قاچاق را در کشور فراهم خواهد کرد و در آن صورت دولت نمی‌تواند هیچ درآمدی از واردات سگرت به‌دست آورد.
سر انجام رییس مجلس افزایش صد درصدی و ۳۰۰ درصدی را به رای‌گیری گذاشت که اکثر نمایندگان به ازدیاد صد درصدی تعرفه سگرت رای موافق داردند.
قانون منع استفاده از محصولات تنباکو در سال ۱۳۹۳ از سوی شورای ملی تصویب شده بود و پس از آن، این قانون دوبار تعدیل شد.
در سال ۱۳۹۴ نیز مجلس طرح افزایش صددرصدی تعرفه سگرت را تایید کرده بود، اما مجلس سنا با افزایش صددرصدی مخالفت نمود و این طرح را با اکثریت آرا رد کرد.
مجلس نمایندگان، این تعدیل را به خاطر بلند بردن عواید گمرکی دولت و محدود کردن استفاده از سگرت در داخل کشور، پیشنهاد کرده بود، اما سناتوران گفتند که بلند رفتن تعرفه گمرکی سگرت زمینه‌ی قاچاق را بیشتر می‌سازد و نفع بیشتر آن به همسایه‌های افغانستان به خصوص پاکستان خواهد رسید.
سگرت به دلیل ارزان بودن، در افغانستان مصرف کنندگان زیادی دارد. نمایندگان مجلس به این باور اند که با افزایش تعرفه گمرکی این محصول تنباکو جلو مصرف این مواد ضرر رسان به صحت را بگیرد.
سالانه میلیون‌ها انسان در سراسر جهان در نتیجه مصرف سگرت جان خود را از دست می‌دهند.

مشاهده در منبع اصلی