اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 8 جوزا , 1397

ادعای ظاهر قدیر در مورد امضای خط دیورند به عنوان مرز رسمی توسط حکومت

حاجی ظاهر قدیر، عضو مجلس نماینده‌گان و معاون پیشین این مجلس ادعا می‌کند حکومت افغانستان موضوع خط دیورند را به نفع پاکستان امضا کرده‌است.
اخیرا یک‌بار دیگر سروصداها در مورد چگونه‌گی به رسمیت‌شناختن یا نشناختن یا نشناختن خط دیورند به عنوان مرز رسمی میان افغانستان و پاکستان بالا گرفته‌است.
سفیر انگلیستان در کابل، در هفته‌های گذشته به بی‌بی‌سی گفت که خط دیورند به عنوان مرز رسمی میان افغانستان و پاکستان است و جامعۀ جهانی آن را به رسمیت می‌شناسد.
در پی آن، شورای امنیت ملی در اعلامیۀ کوتاهی گفت که دپلمات‌های خارجی باید حساسیت‌ها را مد نظر گرفته به حقوق و ارزش‌های تاریخی مردم افغانستان احترام بگذارند.
امروز ظاهر قدیر در همین رابطه گفت که مردم می‌گویند حرف‌زدن در مورد دیورند خراب است اما حرف سفیر انگلستان بی‌جا نیست.
آقای قدیر گفت رییس پیشین ستاد ارتش افغانستان داکتر قدم‌شاه شهیم در انگلیستان به نام بدرمنجمنت این را به امضا رسانیده‌است.
او گفت حالا که پاکستان سیم خاردار می‌کشد، این امضا شده و آن را قدم‌شاه شهیم به امضای رییس جمهور امضا کرده‌است.
معاون پیشین مجلس نماینده‌گان که همواره اظهارات واکنش‌برانگیزی داشته، خاطرنشان ساخت حالا این‌که خاین کی است در این مورد باید فیصله شود.
ریاست جمهوری و رییس پیشین ستاد ارتش افغانستان تا به حال در مورد این اظهارات ظاهر قدیر اظهار نظری را ارایه نکرده‌اند.
البته در مجلس نماینده‌گان نیز دیدگاه‌ها در مورد خط دیورند یک‌سان نیست و هستند شماری از نماینده‌گانی که باور دارند این خط به عنوان مرز رسمی افغانستان و پاکستان است.

مشاهده در منبع اصلی