اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 20 جوزا , 1397

کانال ۱۷ کیلومترۀ اوغه در هرات به بهره برداری سپرده شد

وزارت انرژی و آب افغانستان می‌گوید که کار ساخت کانال ۱۷ کیلومترۀ اوغه در ولایت هرات تکمیل و به بهره‌‍برداری سپرده شده‌است.
مسؤولان در وزارت انرژی و آب می‌گویند که ارزش مجموعی این پروژه بیش‌تر از چهار میلیون افغانی بوده و در ولسوالی زنده‌جان ولایت هرات ساخته شده‌است.
مسؤولان مطبوعاتی علاوه کرده‌اند که این پروژه از سوی برنامۀ (آی‌آر‌دی‌پی) این وزارت ساخته شده و تقریبا بیست جریب زمین زراعتی را در سه قریۀ شاده، اوغه و مامورین ولسوالی زنده‌جان را تحت پولیس قرار می‌دهد.
وزارت انرژی هدف از ساختن این کانال را جلوگیری از هدر رفتن آب، به‌بود در فرآورده‌های کشاورزان، فراهم‌سازی فرصت‌های جابه‌جایی برای باشنده‌‎گان محلی و پیش‌گیری از آلوده‌گی و محیط زیست می‌گوید.
از سوی‌هم، باشنده‌گان ولسوالی زنده‌جان می‌گویند که کانال اوغه توانسته‌است که سهولت‌های زیادی را برای دهقانان این ولسوالی و مخصوصا در بخش آب‌یاری گندم و زغفران ایجاد نماید.
شهروندان زنده‌جان یکی از فواید دیگر ساخت این کانال را نجات یافتن خانه‌ها و زمین‌های شان از خطر سیل و ایجاد کاریابی برای خانم‌ها گفته‌اند.
هرات از جمله‌ ولایت‌های غربی افغانستان‌ست که در این اواخر، کشت زغفران در این ولایت افزایش یافته و وزارت زراعت کشور نیز در تلاش است تا فراهم‌کردن زمینه‌ها برای کشاورزان، کشت زغفران را در این ولایت بیش‌تر از پیش افزایش دهد.

مشاهده در منبع اصلی