اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، پنج شنبه, 24 عقرب , 1397

نماینده گان اظهارات حکمتیار را توهین به مردم افغانستان خواندند

شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان به اظهارات گلبدین حکمت‌یار که جنگ افغانستان را قومی خوانده بود، واکنش شدیدی نشان دادند.
گلبدین حکمت‌یار هفتۀ گذشته در جریان برگزاری شورای مرکزی حزب اسلامی در کابل با وضاحت جنگ افغانستان را جنگ قومی عنوان کرد.
هرچند گلبدین حکمت‌یار تقصیر اظهارات خودش را به دوش رسانه‌ها انداخته و گفت از اظهاراتش تعبیر درست نشده، اما نظر به ویدیوهای ثبت‌شده، گفته‌های آقای حکمت‌یار واضحا همان چیزی بود که قبلا بیان داشته بود و تغییراتی در آن به نظر نرسید.
در ادامۀ واکنش‌ها به گفته‌های او، امروز حاجی ظاهر قدیر، معاون پیشین مجلس نماینده‌گان گفت من شخصا صدا می‌کنم به آقای حکمت‌یار که این جنگ قومی نیست، جنگ دنیا است که به افغانستان آمده‌اند و این حرف را نباید بیان کند.
این نمایندۀ مجلس خاطرنشان ساخت که افغانستان توقع زیادی دارد و اگر می‌خواهی جنگ را به ملیت‌ها تقسیم کنی و در آینده می‌خواهی سیاست‌ها را در انتخابات به نفع خود کنی، به نفعت نیست.
در همین حال عبدالستار درزابی، یکی از نماینده‌گان دیگر گفت که تعدادی از سیاسیون ما که آزمایشات مکرر در افغانستان دارند، بار دیگر می‌خواهند جنگ افغانستان که نه جنگ من و تو است و نه جنگ طالب و قوم بل جنگ تروریزم بین‌المللی وقدرت‌هاست، آن را قومی می‌خوانند که توهین به خون شهدای افغانستان است.
آقای درزابی گفت ما به صفت نماینده‌گان مردم به هیچ یک از افراد و اشخاص سیاسی که مکررا وحدت ملی را ضربه می‌زنند، اجازه نخواهیم داد و سیاسیون نباید جنگ قومی را دامن بزنند.
صادقی‌زاده نیلی نیز گفت که قومی‌خواندن جنگ مقدس افغانستان توهین به حل ملت افغانستان، نیروهای مسلح، شهدا ومعلولین و نظام کشور است.
اما عبدالرؤوف ابراهیمی رییس مجلس نماینده‌گان که همواره در جمع‌بندی‌هایش به مسایل معمولی و تنش‌برانگیز می‌پردازد، امروز در مورد موارد دیگر حرف زد اما از این مسئله یادی نکرد.
این در حالی‌ست که روز گذشته طارق شاه بهرامی، سرپرست وزارت دفاع نیز در کابل به خبرنگاران گفت که جنگ افغانستان قومی نه، بل جنگی‌ست که نیروهای امنیتی از مردم و از افغانستان دفاع می‌کنند.

مشاهده در منبع اصلی