اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 20 عقرب , 1397

دیده‌بان شفافیت: زندان‎های افغانستان به مراکز شکنجه تبدیل شده‌اند

اطلاعات روز: دیدبان شفافیت افغانستان، گزارش تحقیقیِ از وضعیت سه زندان افغانستان؛ زندان کابل (پلچرخی) و زندان‌های بغلان و میدان‌وردک منتشر کرده، می‌گوید وضعیت این زندان‌ها «بد و فلاکت‌بار» می‌باشد و زندان‌های افغانستان به مراکز شکنجه تبدیل شده‌اند.
اکرام افضلی، رییس دیده‌بان شفافیت افغانستان روز یک‌شنبه، ۲۱ عقرب، هنگام ارائه‌ی یافته‌های این تحقیق به رسانه‌ها گفت یافته‌های آن‌ها نشان‌ می‌دهد که ساختمان‌های زندان‌ها با خطر فروریزی و آتش‌سوزی مواجه است و آب پاک، غذای کافی و تسهیلات دیگر حتا اکسیژن کافی در سلول‌ها وجود ندارد.
آقای افضلی افزود معیارهایی که در قوانین افغانستان برای زندان‌ها در نظر گرفته شده است، در زندان‌های افغانستان عملی نمی‌شود و زندگی زندانیان در برخی زندان‌ها با تهدیدهای جدی مواجه است.
او گفت: «چیزی که بسیار واضح است در زندان‌های افغانستان، به‌جای این‌که زندان‌های افغانستان مراکز سلب آزادی باشد، این‌ها مبدل شده به مراکز نقض حقوق بشر، مراکز شکنجه و ایجاد عقده‌ها. متأسفانه که وضعیت زندان‌ها با وجود مصرف میلیون‌ها دالر، هنوز هم به‌شکل جدی با مشکلاتی مواجه است که واقعاً وضعیت زندان‌ها را غیرانسانی ساخته است.»
رییس دیده‌بان شفافیت فساد و اختلاس در ساخت‌وساز این زندان‌ها را عامل اصلی این وضعیت می‌داند و می‌گوید شرکت‌های قراردادی با وجود تعهداتی که داشتند، بیش از هزار مورد لوازم این زندان‌ها را نصب و بخش‌های ساختمانی آن‌ها را تکمیل نکرده‌اند.
از سویی هم یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد که که از زنان در زندان‌های کشور استفاده‌ی جنسی می‌شود. لیلما ناصری، رییس موسسه‌ی عدالت افغانستان گفت: «برخی اوقات از سوی محافظین زمینه‌سازی می‌شود که از زندانیان زن استفاده‌ی جنسی شود.»
همچنان این گزارش نشان می‌دهد که بیشتر حملات هراس‌افگنانه نیز از سوی زندانیان در زندان‌ها طرح‌ریزی می‌شود.
دیده‌‌بان شفافیت افغانستان در این گزارش مشورت‌هایی هم به حکومت افغانستان داده است؛ از جمله نظارت و تفتیش مشترک از جریان کار ساختمانی و اولویت دادن به موارد ایمنی مثل نصب زنگ خطر آتش‎سوزی و راه‌های خروج اضطراری.

مشاهده در منبع اصلی