اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 19 جوزا , 1397

کودکی که نامش در میان کشته‌گان مسجد امام زمان نیامد

زینب پیرزاد
لیلا یکی از خانم‌های آسیب‌دیده که در انفجار (۲۸ میزان) که بالای مسجد امام زمان در غرب کابل صورت گرفته بود، طفل پنج‌ماهه‌اش را سقط کرد. او شوکی را که از صدای آن انفجار دیده بود، هنوز بر چهره‌اش حمل می‌کند. وی می‌گوید: «امُو شام که انفجار شد، کلگی جیغ می‌زدن و مردم ترسیده بودن. مه یک دفعه جانم سست شد و شکم مه درد گرفت».
حمله‌های انتحاری بر مساجد و جاهای عام‌نشین، برعلاوه‌ی کشته و زخمی مردم عام، مردم را آسیب‌های روانی و ذهنی نیز می‌زند و مردم نگران و مضطرب به آینده‌ی‌شان بدبین می‌شوند. همچنان در محلات عامه‌نشین این‌گونه قربانی‌ها را بیشتر زنان و اطفال تشکیل می‌دهند.
برخی ار داکتران به این باور اند که صدمات و شوکی که زنان باردار می‌بیینند، تاثیر مستقیمی بالای جنین دارد و در آینده این اطفال دچار اختلال‌های شدید جسمی و روانی می‌شوند.
لیلا می‌گوید که بعد از شنیدن صدای انفجار خون‌ریزی کرده و یک هفته به توصیه‌ی داکتران که گفته بودند طفلت سالم است، درد می‌کشد و خون ضایع می‌کند. اما بعد از یک هفته که عملیات می‌شود، طفل مرده‌اش را به او هدیه می‌دهند.
وی می‌گوید: «مه ده خبرا شنیدم که می‌گفتن ۵۶ تن کشته شده، اما هیچ‌کس نفامید که بچه‌ی مام نفر ۵۷ ام بود.»
او غمگین بود و مادرانه با گذشت سه هفته از مرگ پسر متولدنشده‌اش سوگ گرفته بود. سکوت کرده بود، اما یک بار صدایش بلند شد و گفت کوچه‌ی ما آرام بود و بیشتر از هارن موتر این‌جا نفوذ نکرده بود؛ ولی آن شام… دوباره سکوت کرد.
خواستم بپرسم که علت این افسردگی او بابت از دست دادن طفلش است یا انفجار، اما قبل از طرح سؤالم خودش گفت که شاید پسرم سالم به‌دنیا می‌آمد اگر انفجار نمی‌شد.
لیلا نمونه‌ی زنانی است که در انفجارهای شهر کابل و دیگر ولایت‌ها آسیب‌های جدی‌‌یی در زمان بارداری‌شان دیده و یا هم اطفالی را به‌دنیا آورده که از لجاظ جسمی و روانی سالم نیستند. در حالی‌که افغانستان ظاهراً در یک وضعیت صلح‌آمیز به‌سر می‌برد، اما در آینده‌ی ممکن نسلی که به‌وجود می‌آید، نسلی جنگ‌زده و آسیب‌دیده از جنگ‌های خفیفه (انفجار و انتحار) خواهد بود.
انفجار شامِ جمعه ‌(۲۸ میزان ۱۳۹۶) در دشت برچی، غرب کابل، بالای نماز‌گزاران در یک مسجد، ۵۶ کشته و ۵۵ زخمی برجا گذاشت.
این در حالی است که در دو سال اخیر، حملات انتحاری هدفمند بالای مساجد افغانستان نزدیک به ۹۰۰ غیرنظامی کشته و زخمی در پی داشته است.

مشاهده در منبع اصلی