اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 27 عقرب , 1397

رییس ستاد ارتش و معین امنیتی وزارت داخله از سوی مجلس سنا استجواب شد

اطلاعات روز: رییس ستاد ارتش و معین ارشد امنیتی وزارت امور داخله در پیوند به افزایش نگرانی‌های امنیتی و برنامه عملیات‌های زمستانی به مجلس سنا فرا خوانده شد.
شریف یفتلی، رییس ستاد ارتش و مرادعلی مراد، معین ارشد امنیتی وزارت داخله برای پاسخگویی در مورد نگرانی‌های امنیتی سناتوران در نشست روز یک‌شنبه، ۲۱ عقرب مجلس سنا، حاضر شدند.
شریف یفتلی در خصوص نگرانی‎های امنیتی سناتوران گفت که پس از اعلام راهبرد جدید امریکا و آغاز عملیات‌های خزانی نیروهای امنیتی، سطح تهدیدها کاهش یافته است.
آقای یفتلی افزود: «در ماه اسد ۱۲۲ ولسوالی در کشور زیر تهدیدهای بلند امنیتی قرار داشت؛ پس از اعلام راهبرد جدید امریکا سطح تهدیدها به ۹۰ ولسوالی کاهش یافت ولی هم‌اکنون سطح تهدیدها به ۸۸ ولسوالی کاهش یافته است.»
به گفته‌ی او، هم‌اکنون در ۸۸ ولسوالی جنگ‌های پراگنده جریان دارد.
آقای یفتلی خاطر نشان کرد که طالبان با تغییر تاکیتک جنگی خود بیشتر روی انفجارها تمرکز کرده‌اند که این تاکتیک آنان نیز از سوی نیروهای امنیتی خنثا شده است.
او افزود ضربات هوایی و انجام عملیات‌های ویژه از موفقیت‌های نیروهای ارتش در سال جاری بوده و به دشمن تلفات زیادی را متحمل شده است.
رییس ستاد ارتش کشور گفت که در فصل خزان تمرکز نیروهای امنیتی بر هدف گرفتن رهبران گروه‌های تروریستی، حفظ امنیت ساحات زیر کنترل، حفظ امنیت شاهراه‌ها و بازپس‌گیری مناطقی است که در کنترل طالبان قرار دارند و در فصل زمستان پیش‌رو به احیای مجدد قوت تمرکز خواهد شد.
آقای یفتلی در مورد مبارزه با فساد در صفوف ارتش گفت که تا هنوز چندین جنرال و افسر نظامی به اتهام فساد بازداشت شده‌اند.
او افزود که طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی پس از اعلام راهبرد جدید امریکا و ترس از انجام حملات هوایی، مراکز تعلیمی خود را از امتداد مرز با پاکستان به عمق خاک پاکستان انتقال داده‌اند.
جنرال مرادعلی مراد، معین ارشد امنیتی وزارت داخله نیز گفت که در ابتدای سال جاری، دشمن بیشترین تلاش خود را به خرج داد تا همانند سال گذشته ولسوالی‌ها و مراکز شهرها را در کشور سقوط دهند ولی به این کار موفق نشدند.
آقای مراد افزود که هم اکنون پولیس افغانستان در ۳۶۵ ولسوالی مستقر بوده و مصروف مبارزه با دشمن و تنفیذ قانون می‌باشد.
به گفته او، وزارت داخله در آوردن اصلاحات در این وزارت و تأمین بخش لوجیستیکی پولیس نیز برنامه‎های خوبی را روی دست دارد و رهبران حکومت و تمویل‌کنندگان بین‌المللی از اقدامات وزارت داخله حمایت می‎کنند.
او خاطر نشان کرد که اصلاحات در بخش کشف و استخبارات وزارت داخله نیز در حال اجرا است و این بخش‌ها نیز زیر فشار قرار گرفته‎اند که فعالیت‌های شان را سرعت بخشند.
این در حالی است نگرانی‌های مردم افغانستان از افزایش تهدیدهای امنیتی در سطح کشور بیشتر شده است. طالبان در بیش از دو هفته‌ی گذشته عملیات‌های متعددی را در بخش‌های مختلف کشور انجام داده اند که تلفات جدی را نیز به همراه داشت.
ضعف در بخش‌های مدیریتی، استخباراتی و کشفی نهادهای امنیتی دلیل موفقیت پلان‌های دشمن خوانده شده و مورد انتقاد قرار دارند.

مشاهده در منبع اصلی