اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 26 عقرب , 1397

روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۲۱ عقرب

دفتر ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان، از بهبود وضعیت سلامت آقای دوستم خبر داده و گفته است که او به‌زودی از ترکیه به کابل برمی‌گردد.
آقای دوستم که رهبری حزب جنبش ملی را نیز بر عهده دارد، از ۲۹ ثور/اردیبهشت در ترکیه به سر می‌برد. منابع نزدیک به او گفته‌اند که معاون اول رئیس جمهوری برای درمان بیماری خود به این کشور سفر کرده، اما برخی منابع دیگر گفته‌اند که او به نحوی “تبعید” شده است.بازگشت ژنرال دوستم به افغانستان، فساد اداری در افغانستان، جنجال‌های انتخاباتی و آزادی بیان در این کشور مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های صبح ۲۱ عقرب/آبان کابل است.
روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد اکنون که یکی از اضلاع اصلی «ائتلاف ملی نجات افغانستان» و شریک قدرت رئیس‌جمهور غنی به کابل باز می‌گردد، احتمال تغییرات بسیاری در مسایل سیاسی کنونی قابل پیش‌بینی است.نوشته که رهبران ائتلاف نجات پس از تشکیل این ائتلاف از منتقدان سرسخت سران حکومت، به خصوص اشرف غنی، بودند. افزوده که از این منظر، بازگشت ژنرال دوستم به کابل و رفتن احتمالی وی به دفتر معاونت اول ریاست جمهوری، به صورت قطع چالش بزرگی در برابر ائتلاف نجات و به خصوص عطامحمد نور ایجاد خواهد کرد.به باور نویسنده یادداشت روز، با توجه به هدف سران ائتلاف که اعمال فشار سیاسی بر حکومت به هدف کسب امتیاز و حفظ امتیازهای سیاسی و اقتصادی بود، دوام آن از همان ابتدا با تردیدهای بسیاری همراه بود.روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که رشد روز افزون فساد در دم و دستگاه دولت، یکی از بدبختی‌های حکومتی است که جنگ‌های دراز مدت آن را گرفتار مشکلات عدیده‌ای کرده است.نوشته که در تازه‌ترین مورد نماینده اتحادیه اروپا همین دیروز یک بار دیگر این نکته را اعلام کرد که اگر افغانستان نتواند در روند مبارزه با فساد اقدامات سازنده و عملی را در پیش بگیرد، آن اتحادیه کمک‌هایش را به دولت افغانستان قطع می‌کند. افزوده که رئیس جمهوری کشور باید به یاد داشته باشد که اگر کشورهای دنیا کمک‌های‌شان را به مردم و حکومت افغانستان قطع کنند، نظام کنونی دوام نخواهد آورد. تاکید دارد که حکومت باید همه نیروها و توانایی‌های خویش را در امر مبارزه با فساد فراگیر در دم و دستگاه دولت بکار ببندد و کشور را از این بدبختی نجات دهد.روزنامه ماندگار می‌نویسد که قرار است رئیس حکومت وحدت ملی، تغییراتی را در کمیسیون انتخابات ایجاد کند. این تغییرات شامل برکناری رئیس و شماری از کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات است.نوشته که برکناری این افراد، ظاهرا به دلیل مخالفت‌هایی که برخی جریان‌های سیاسی در برابر اعضای کمیسیون و نحوه کار آن ابراز داشته‌اند، صورت می‌گیرد.افزوده که اگر این اصلاحات هم به میان بیاید و افراد جدید جای افراد امروزی را در کمیسیون‌های انتخاباتی پر کنند، بازهم امیدی به برگزاری یک انتخابات شفاف نخواهد بود؛ زیرا تا زمانی که اراده قاطع سیاسی برای برگزاری یک انتخابات شفاف شکل نگیرد، هیچ تغییری سبب شفافیت انتخابات نخواهد شد.روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که اتحادیه ملی خبرنگاران اعلام کرده که بر اساس رده بندی یونسکو، افغانستان از منطقه سرخ آزادی بیان خارج و شامل منطقه سبز شد.نوشته که در جریان یک و نیم دهه گذشته این کشور دستاوردهای زیادی در راستای آزادی بیان داشته است. فعالیت بیش از هزار رسانه تصویری، صوتی و چاپی نشانه این است که آزادی بیان در این کشور با استقبال اغلب مردم مواجه شده و اکثر شهروندان از آن حمایت می‌کنند.افزوده که با آنهم آزادی بیان در افغانستان بدون چالش نبوده است. در این سال‌ها بارها رسانه‌ها از سوی گروه‌های شورشی مورد تهدید قرار گرفته و بر چند رسانه حمله انتحاری صورت گرفته و دهها خبرنگار و روزنامه نگار به قتل رسیده‌اند.

مشاهده در منبع اصلی