اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، جمعه, 4 جوزا , 1397

سفیر ایران : همکاری ایران با افغانستان و هند در رقابت با هیچ کشوری نیست

تهران ایرنا  ۲۱ عقرب  باختر
سفیر ایران در افغانستان در مراسم ورود اولین محموله  گندم اهدا شده هندوستان به افغانستان که از طریق بندر چابهار وارد افغانستان شد، گفت : همکاری سه جانبه ایران با هند و افغانستان در حوزه چابهار نه تنها در رقابت با هیچ کشور یا پدیده ای نیست بلکه مکمل طرح های توسعه منطقه است.
به گزارش آيانس باختر به نقل از  ایرنا:  «محمدرضا بهرامی»دیروز شنبه در مراسمی که به مناسبت رسیدن محموله گندم از طریق بندر چابهار به افغانستان  در شهر زرنج مرکز ولایت نیمروز بر پا بود افزود: ما امروز اینجا جمع شده ایم تا شاهد عملی شدن توافق سه جانبه ای باشیم که در باره بندر چابهار برای ورود به مرحله اتصال منطقه ای توافق شده است.
وی افزود: همکاری مقامات 3 کشور با تلاش مقامات اجرایی آنها عامل عملیاتی شدن این تصمیم و نشان از ممکن بودن همگرایی منطقه ای دارد و ما با همکاری همدیگر به رشد اقتصادی منطقه می رسیم.
وی گفت: چابهار تنها بندر ایران مشرف به اقیانوس است و همکاری سه کشور افغانستان، ایران و هند در چابهار در رقابت با هیچ پدیده و هیچ کشوری نیست و ما تمام اتفاقات توسعه ای را در کنار هم می بینیم و همه همکاری ها مکمل یکدیگر هستند.
بهرامی تصریح کرد که زندگی جمعی ما به همکاری جمعی بستگی دارد ؛ زیرا امنیت، اقتصاد و پیشرفت منطقه ای است و برای تحقق این اهداف همکاری های منطقه ای نیز لازم است .
سفیر ایران گفت: ما ظرفیت بند چابهار را ارتقا دادیم و آن را به 8.5 میلیون تُن رساندیم و این موضوع به تجارت کمک می کند و کوتاهی فاصله به افغانستان و آسیای میانه امتیاز خوبی برای این مسیر است.
سفیر ایران همچنین از روند توسعه شهر زرنج مرکز ولایت نیمروز تمجید کرد و از آن به عنوان الگو برای سایر ولایات افغانستان نامبرد و گفت که هر بار وارد نیمروز می شوم تفاوت های زیادی را نسبت به گذشته می بینم که این نشانه بارزی از تلاش برای پیشرفت و توسعه در سطح این ولایت است.
من پریت ووهرا ، سفیر هند در افغانستان نیز گفت که هند، ایران و افغانستان تعهد کرده اند که هیچ گونه محدودیتی برای تجارت و توسعه در این بندر ایجاد نکنند و مقامات بلند پایه سه کشور یک و نیم سال پیش توافق نامه چابهار را امضا کردند و امروز ما شاهد افتتاح و کار عملی در آن هستیم.
وی بدون اشاره به نام پاکستان گفت: ما شاهد هستیم که همسایه شرقی افغانستان در سال 2017 بدون هیچ علتی برای تجارت با افغانستان محدودیت هایی ایجاد کرد و دلیل اصلی آن را من نمی دانم و احتمال آن می رود که همکاری در چابهار یکی از دلایل آن باشد.
بندر چابهار با مساحت 11 کیلومتر مربع هم عرض جغرافیایی بندر میامی در ایالت فلوریدای آمریکا و با شرایط آب و هوایی مشابه است و این بندر به علت موقعیت استراتیژیک و دسترسی به آب های آزاد بین المللی جایگاه ویژه ای را در مبادلات ایران با سایر کشورهای منطقه ایفا می کند. فریده

مشاهده در منبع اصلی