اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 15 عقرب , 1397

مجسمه مومی هیتلر از موزیم اندونیزیا برداشته شد

جاکارتا – بی بی سی – ۲۱ عقرب – باختر
مجسمه مومی تمام قد آدولف هیتلر، رهبر نازی های آلمان  از یک موزیم در اندونیزیا برداشته شد. سلفی‌های بازدیدکنندگان این موزیم با مجسمه هیتلر در برابر عکسی از  کمپ آشویتس خشم بسیاری را برانگیخته است.
وقتی در سراسر جهان واکنش‌های گسترده‌ای به این موضوع ایجاد شد، موزیم هنر آرچا استوارت متوجه شد که ناخواسته اهانت کرده است. دست‌اندرکاران این موزیم گفتند قصدشان آموزش و آگاهی‌رسانی بوده است. جیمی مصباح، مدیر اداری این موزیم به خبرگزاری فرانسه گفت نمی‌خواسته کسی را خشمگین کند.
عکس‌ها و سلفی‌های بازدیدکنندگان این موزیم در جوجاکارتای ایالت جاوای اندونیزیا با مجسمه آدولف هیتلر در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. از جمله  عکس‌ها، عکس گروهی از پسرها با یونیفورم نارنجی است که سلام نازی می‌دهند.
با اینکه به گفته مسئولان این موزیم هیچ‌کدام از بازدیدکنندگان موزیم در این مورد شکایت نکرده‌اند، این مجسمه و حواشی آن بسیاری را در سراسر دنیا آزرده است.
ربی ابراهیم از سازمان حقوق بشر یهودی مرکز سایمون ویسنتال به آسوشیتدپرس گفت همه ابعاد این ماجرا غلط است، پیدا کردن واژه برای توصیف میزان تحقیرآمیز بودن این ماجرا بسیار دشوار است.
بین سال‌های ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۵ میلادی، بیش از یک میلیون نفر که اغلبشان یهودی بودند، در  کمپ آشوتیس کشته شدند تا این‌که سربازان شوروی آن را آزاد کردند. به جز یهودیان، قربانیان دیگر این کمپ کولی‌ها، مسلمانان و افرادی بودند که معلولیت جسمی داشتند، هم‌جنس‌گرایان، مخالفان، پولندی‌های غیر یهودی و اسرای شوروی هم از جمله این افراد بودند.
ختم / فریده

مشاهده در منبع اصلی