اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 21 جوزا , 1397

گسترش فعالیت زعفران کاران درهرات

شهرهرات 21 عقرب باختر
ساحات زیرکشت زعفران درولایت هرات به گونه قابل ملاحظه ای افزایش یافته است.
طلای‌سرخ یا زعفران افغانستان گیاهی است که از چندین‌سال به این سو به عنوان کشت جای‌گزین کوکنار برای دهقانان کشور توزیع می‌گردد و در این اواخر شدت علاقه‌مندی کشاورزان ولایت هرات  به این گیاه بیشتر شده است.
مسوولان اداره زراعت هرات از افزایش کشت این گیاه خوش‌رنگ خبر میدهند و می‌گویند شواهد نشان می‌دهد که امسال تا مرز هشت تُن از این گیاه به دست بیاید.
زعفران کاران میگویند:" هر چند تا اکنون تلاش‌ها در جهت شناسایی این گیاه با نام و آرم افغانستان در جهان صورت گرفته است اما بی‌مهری‌های حکومت در این راستا سبب شده تا این روند به کُندی پیش برود.
مسوولان اتحادیه زعفران‌کاران هرات می‌گویند در آغاز امسال علاقه‌مندی کشاورزان به کشت گیاه زعفران شدت یافته بود و به گفته‌ای آنان حتی در ساحات ناامن نیز زعفران کشت شده است.
بشیراحمد رشیدی رییس اتحادیه زعفران‌کاران هرات افزود کشاورزان در آمد خوبی از فروش محصولات زعفران طی سال‌های گذشته به دست آورده اند و سود زیادی نیز برده اند.
او گفت تلاش دارند تا این گیاه را با نام و آرم افغانستان در بازار های جهانی به فروش برسانند.
با این حال جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات می‌گوید اداره محلی تمام تلاشش را به خاطر حمایت از زعفران و کشاورزان انجام داده است و هنوز هم تلاش‌ها به خاطر بازاریابی بیشتر برای کشاورزان گیاه زعفران جریان دارد.
اقتصاد دانان پیش‌بینی می‌کنند که بازار جهانی این محصول نیز در حال گسترش است و زعفران به‌زودی به یک محصول برگزیده صنعتی در مارکیت جهانی مبدل خواهد شد.
در کنار ویژ‌گی‌های خوب طلای‌سرخ افغانستان، اکنون بیش از هژده هزار زن مصروف گِرد آوردی گل زعفران از زمین‌های کشت شده این گیاه در هرات هستند.ختم/ابوی

مشاهده در منبع اصلی