اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 22 عقرب , 1397

تیفا: اطرافیان رییس جمهور و رییس اجرایی در صدد به بحران کشانیدن انتخابات هستند

تیفا یا بنیاد انتخابات عادلانه و شفاف افغانستان ضمن ارایۀ طرح جدید برای حکومت و کمیسیون‌های انخاباتی به هدف برگزاری انتخابات آینده، می‌گوید شماری از اطرافیان رییس جمهور و رییس اجرایی می‌خواهند انتخابات را به بحران بکشانند.
محمد نعیم ایوب‌زاده، رییس تیفا روز یک‌شنبه(۲۱ عقرب) در یک نشست مشترک خبری با امام محمد وریماچ، رییس دبیرخانۀ کمیسیون مستقل انتخابات گفت که تیفا با درک وضعیت کنونی مجبور شده طرح خود را ارایه کند تا بتواند فرشتۀ نجات برای رفتن به طرف انتخابات و وضعیت سردرگم کنونی باشد.
آقای ایوب‌زاده شرایط حساس، بی‌ثباتی سیاسی، دامن‌زدن به جنگ و مسایل قومی، اولویت منافع فردی، روند سیاسی نامنظم و غیر ثابت بحران‌زا را در افغانستان از دلایلی دانست که خواسته‌اند طرح جدیدشان را پیش‌کش کنند.
او گفت که تاریخ انتخابات اعلام شده اما کاری صورت نگرفته، عدم مدیریت زمان در کارهای حکومتی وجود دارد و تنها هشت ماه به انتخابات مانده ولی در طول ده ماه گذشته زمان مدیریت نشده و سبب نگرانی نهاهای تحقیقی و مردمی ناظر بر انتخابات است.
رییس تیفا افزود که متاسفانه تعدادی از اطرافیان رییس جمهور و رییس اجرایی در صدد به بحران‌کشانیدن انتخابات و وضعیت انتخاباتی هستند.
نعیم ایوب‌زاده اضافه کرد، این‌که چقدر رییس جمهور و رییس اجرایی در جریان هستند یک‌طرف قضیه، اما اطرافیان‌شان تلاش کردند در ده ماه گذشته مردم را بی‌اطلاع بسازند تا این ساختار نتواند هویت خودرا بازسازی کند و مانع رفتن به طرف انتخابات شفاف و عادلانه شدند.
به گفتۀ ایوب‌زاده، امروز هم این اطرافیان تلاش می‌کنند ساختارهای انتخاباتی را بی‌اعتماد سازند و حقلۀ بیرونی در صدد به بحران‌کشیدن انتخابات است که بسیار حساس و خطرناک است و با این وضعیت، امکان برگزاری انتخابات در سال آینده نخواهد بود.
رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان تاکید کرد که حکومت صادقانه باید انتخابات را حمایت کند و باید با هر ظرفیتی که وجود دارد، به طرف انتخابات برویم.
تیفا می‌گوید ناامنی، فقدان ارادۀ حکومت برای برگزاری انتخابات، ظرفیت پایین در کمیسیون‌ها، نبود برنامه، عدم شفافیت در مورد جزئیات کاری کمیسیون‌ها، نبود اعتماد و نبود هم‌آهنگی کمیسیون‌ها چالش‌های اساسی فراراه انتخابات هستند.

مشاهده در منبع اصلی