اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 19 جوزا , 1397

امریکا ۳۵۰۰ ویزای جدید را برای ترجمانان افغان منظور کرد

ایالات متحدۀ امریکا ۳۵۰۰ ویزای خاص مهاجرت را برای شهروندان افغانستان که در کنار نیروهای امریکایی کار کرده بودند، منظور کرده‌است.
سایت انترنیتی The Hill می‌گوید شماری از سناتوران امریکایی از منظورشدن ویزه‌های جدید برای آن ترجمانان از افغانستان که با نیروهای امریکایی کار کرده‌اند، اظهار خوش‌حالی نموده‌اند.
خانم جین شاهین، سناتور دموکرات از ایالت نیو همشیر نه تنها از این اقدام استقبال کرده که خواهان تصمیم مشابه از سوی امریکا در اینده نیز شده‌است.
این سناتور امریکایی که از طرف‌داران این برنامه است، گفته‌است که ترجمانان افغان با هم‌کاری با نیروهای امریکایی، امنیت خود و خانه‌واده‌های‌شان را در برابر خطر قرار می‌دهند.
به باور خانم شاهین، ترجمانان افغان تنها هم‌کاری با نیروهای امریکایی نکرده‌اند که زنده‌گی امریکایی‌ها را نیز در زمین نبرد نجات داده‌اند.
او می‌گوید خوش‌حالم که این ترجمانان و کارمندان شجاع‌مان را با تلاش‌هایم از کانگرس هم‌کاری کرده‌ام.
برنامۀ ویزا برای ترجمانان افغان در سال ۲۰۰۹ با صدور ۱۵۰۰ آغاز شد تا ۲۰۱۳ و سپس ویزاهای بعدی در سال ۲۰۱۴ به ساده‌گی منظور شد، اما برخی از ممنوعیت‌ها در سال ۲۰۱۶ در این زمینه پیدا شد.
اخیرا با قرارگرفتن دونالد ترامپ در راس حکومت امریکا و با توجه به روحیۀ مهاجرستیز رییس جمهور امریکا، مشکلاتی برای ترجمانان افغان نیز به وجود آمده بود که به نظر می‌رسد در حدی مرفوع شده‌است

مشاهده در منبع اصلی