اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 19 عقرب , 1397

تاخیر در آغاز کار پروژه‌ی معدن مس عینک پای مقام‌های دولتی را به مجلس کشاند

اطلاعات روز: تأخیر در آغاز پروژه‌ی معدن مس عینک لوگر، نگرانی از قاچاق آثار باستانی و نگرانی‌های امنیتی در این ساحه، پای مقام‌های وزارت‌های معادن، اطلاعات و فرهنگ و داخله را به مجلس نمایندگان کشاند.
احمدجاوید سادات معین پالیسی وزارت معادن، جنرال مرادعلی مراد معین امنیتی وزارت داخله و رسول باوری سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در پیوند به پروژه‌ی مس عینک در نشست دیروز (شنبه، ۲۰ عقرب) مجلس نمایندگان استجواب شدند.
کندی کار در پروژه‌ی معدن مس عینک، تهدیدهای امنیتی این پروژه و قاچاق آثار باستانی از ساحه‌ی این معدن از دلایل استجواب این مقام‌های حکومتی اعلام شد.
احمدجاوید سادات، معین وزارت معادن گفت که قرارداد پروژه‌ی مس عینک پر از اشتباه است و وعده‌های شرکت چینایی در مورد تطبیق این پروژه به معقولیت اقتصادی مشروط شده است.
به‌گفته‌ی وی، همین مسأله سبب شده که بهانه دست شرکت چینایی بیفتد و وعده‌هایش را عملی نکند.
شرکت قراردادی چینایی برای دریافت این پروژه وعده‌ی ایجاد فابریکه‌ی ذوب مس، نصب دستگاه ۴۰۰ میگاوات برق در ساحه، ایجاد خط‌آهن تورخم و چندین مورد دیگر را داده است.
آقای سادات گفت، حالا این شرکت قراردادی می‌گوید که تطبیق این وعده‌ها برایش معقولیت اقتصادی ندارد و مذاکرات دوطرفه جریان دارد.
او در مورد عدم آغاز کار پروژه‌ی مس عینک نیز گفت که کندنکاری ساحه‌ی باستانی این معدن، سبب تأخیر در شروع کار این پروژه شده است.
رسول باوری، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در مورد قاچاق آثار باستانی از این ساحه گفت که مسئولیت ساحه‌ی باستانی حاشیه‌ی معدن مس عینک از شش ماه به این‌طرف به این وزارت سپرده شده است.
آقای باوری، هرگونه ادعاهای مبنی بر قاچاق آثار باستادنی از ساحه‌ی مس عینک را رد کرد.
به‌گفته‌ی وی، تنها یک مورد قاچاق در این ساحه وجود داشت که مظنون توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و زیر پیگرد قرار دارد.
آقای باوری گفت آثار به‌دست‌آمده از ساحه‌ی معدن مس عینک به موزیم ملی انتقال یافته و یا در ساحه نگهداری می‌شود. به‌گفته‌ی وی، بخشی از آثار باستانی این ساحه هم جهت ترمیم به بیرون از کشور فرستاده شده است.
در ساحه‌ی معدن مس عینک یک قلعه‌ی باستانی وجود دارد که کار کاوش آن جریان دارد.
بر اساس معلومات وزارت اطلاعات و فرهنگ، هم‌اکنون ۴۱۰ کارگر به‌شمول ۴۰ باستان‌شناس و دو متخصص خارجی در این ساحه مصروف کار هستند.
جنرال مرادعلی مراد، معین ارشد امنیتی وزارت داخله نیز در مورد امنیت این ساحه گفت که هیچ‌گونه تهدید امنیتی وجود ندارد. به‌گفته‌ی وی، ۱۷۵۰ پولیس مسئولیت تامین امنیت این منطقه را بر عهده دارند.
پیش از این از گسترش فعالیت‌های طالبان در منطقه‌ی مس عینک لوگر ابراز نگرانی شده بود. اما معین امنیتی وزارت داخله گفت که ۲۵۰ طالب مسلح در ساحه‌ی نزدیکی معدن مس عینک فعالیت دارند که نیروهای امنیتی به آنان اجازه‌ی ممانعت از کار پروژه را نمی‌دهند.
قرارداد استخراج معدن مس عینک در سال ۲۰۰۸ به یک شرکت چینایی داده شد، اما تا هنوز کار این پروژه عملاً آغاز نشده است.
مسئولان شرکت قراردادی چینایی تهدیدهای امنیتی را از دلایل عدم آغاز کار این پروژه عنوان کرده‌اند.

مشاهده در منبع اصلی