اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 21 جوزا , 1397

نشست‌های بی‌نتیجه؛ سومین جلسه‌ی کمیته‌ی رهبری توزیع تذکره‌های الکترونیکی برگزار شد

اطلاعات روز: سال‌ها است که توزیع تذکره‌های الکترونیکی بنا به دلایل پیدا و پنهان به‌تأخیر افتاده است و به‌خاطر آغاز روند توزیع آن جلسات متعدد برگزار شده و تقویم‌های متعددی نیز برای آغاز آن از سوی حکومت اعلام شده است، اما تاهنوز معلوم نیست که توزیع این نوع تذکره‌ها چه زمانی آغاز خواهد شد.
در ادامه‌ی این جلسه‌ها، روز شنبه، ۲۰ عقرب، سومین جلسه‌ی کمیته‌ی رهبری توزیع تذکره‌های الکترونیکی با حضور سرور دانش معاون دوم رییس‌جمهور، داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه، عبدالبصیر انور وزیر عدلیه، شهرزادگل آریوبی سرپرست وزارت مخابرات، معین وزارت حج و اوقاف، رییس و مسؤلان اداره‌ی مرکزی ثبت احوال نفوس برگزار شد.
در خبرنامه‌یی که از سوی دفتر رسانه‌های معاونیت دوم ریاست‌جمهوری از این جلسه منتشر شده، آمده است که در این نشست تصریح شد که به‌دلیل اهمیت توزیع تذکره‌های الکترونیکی و انتظار شهروندان از حکومت، تلاش شود که بین حکومت و شورای ملی تفاهم و هماهنگی بیشتری صورت گیرد تا مانعی برای اجرایی شدن این پروسه به‌وجود نیاید.
انتظار می‌رفت که با تأیید طرح تعدیل قانون ثبت احوال نفوس از سوی مجلس، روند توزیع تذکره‌های برقی آغاز شود، اما مجلس این طرح تعدیل را رد کرد و اکنون معلوم نیست که این انتظار چه زمانی پایان می‌یابد.
هر چند اخیراً ریاست ثبت احوال نفوس ماه جاری را تقویم نهایی برای آغاز روند توزیع تذکره‌های الکترونیکی اعلام کرد، اما این اداره اکنون هشدار داده که احتمال دارد، روند توزیع آن دوباره به‌تأخیر بیفتد.
با این‌حال در این نشست مقام‌های بلندپایه‌ی حکومت در مورد آغاز توزیع تذکره‌های برقی نیز صحبت روشنی نشده است. صرفاً سرپرست وزارت مخابرات ضمن «اعلام آمادگی در پروسه‌ی توزیع تذکره‌های الکترونی» گفته که «زیربناهای تخنیکی برای توزیع این نوع تذکره‌ها و فضای مورد نیاز آن ایجاد شده و در هفته‌ی جاری مراحل آزمایش سیستم‌های مربوطه نیز اجرایی خواهد شد.»
با این‌که در این نشست خبری از پایان انتظار شهروندان برای آغاز توزیع تذکره‌های الکترونیکی نیست، اما اداره‌ی مرکزی ثبت احوال نفوس پیشنهاد کرده که به‎منظور ارائه‌ی خدمات بهتر، شفافیت و جلوگیری از فساد، خدمات تایید و مراحل توزیع تذکره‌های کاغذی به بخش خصوصی واگذار شود. این پیشنهاد در این نشست مورد تأیید قرار گرفته است.

مشاهده در منبع اصلی