اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 21 جوزا , 1397

تلاش ۷۰ نماینده‌ی مجلس نمایندگان برای تبرئه‌ی رییس‌ دارالانشای آن از فساد

اطلاعات روز: مجلس نمایندگان هفته‌ی گذشته فیصله کرد که اسناد مربوط به فساد در دبیرخانه‌ی این نهاد را به دادستانی بفرستد، اما نمایندگان مجلس دوباره این فیصله‌ی خود را شکستند.
معرفی رییس دبیرخانه‌ی مجلس به دادستانی‌کل پس از آن در نشست دیروز (شنبه، ۲۰ عقرب)، بار دیگر جنجال‌برانگیز شد که عبدالرووف ابراهیمی، رییس مجلس نمایندگان گفت، حدود ۷۰ نماینده با امضای درخواستی، از مجلس خواسته است که آقای نصرت به دادستانی کل معرفی نشود.
آقای ابراهیمی روی این پیشنهاد رای‌گیری کرد و اکثر نمایندگان به آن رای موافق دادند. پس از رای‌گیری عبدالرووف ابراهیمی گفت که پرونده‌ی خدای‌نظر نصرت، رییس دبیرخانه‌ی مجلس به دادستانی کل فرستاده نمی‌شود.
رای‌گیری دیروز مجلس، با انتقاد تند شماری از نمایندگان مواجه شد و برای لحظاتی نشست را مختل کرد.
عرفان‌الله عرفان، نایب‌منشی مجلس و رییس هیأت موظف بررسی اتهام فساد در مجلس گفت که شکستاندن فیصله‌ی هیأت که مورد تایید نمایندگان نیز قرار گرفته بود، بی‌احترامی به این هیأت است.
آقای عرفان افزود، در این‌صورت فیصله‌ی هیات در مورد رییس مجلس، همایون همایون معاون اول مجلس، لالی حمیدزی و عبیدالله بارکزی نیز باید شکستانده شود.
او هشدار داد که اگر به فیصله‌ی هیأت که مصوب مجلس نیز است احترام نشود، دیگر در چوکی نایب‌منشی نمی‌نشیند و به مجلس هم حضور نمی‌یابد.
اما، خدای‌نظر نصرت گفت که سپردن اسناد فساد برخودش مصوبه نشده بود.
در همین حال، محمد عبده، یک عضو مجلس رای‌گیری مجلس را خلاف قانونی اساسی خواند و تأکید کرد که نمایندگان با کارت سرخ و سبز خود نمی‌توانند آقای نصرت را برائت دهند.
آقای عبده، این رای‌گیری را خلاف قانون اساسی، اصول وظایف داخلی مجلس و عرف پارلمانی خواند و تأکید کرد که رییس مجلس باید به‌دلیل این تخلفش از مردم افغانستان عذرخواهی کند.
غلام‌حسین ناصری دیگر عضو مجلس نیز نحوه‌ی رای‌گیری را خلاف قانون اساسی و اصول وظایف داخلی مجلس خواند و نسبت به آن اعتراض کرد.
بر اساس اصول وظایف داخلی مجلس، فیصله‌ها و مصوبات مجلس تنها با دو-ثلث آرای کل مجلس شکستانده می‌شوند در حالی‌که در نشست دیروز مجلس ۱۱۹ نماینده حضور داشتند که حد نصاب مجلس است.
پاسخ خدای نظر نصرت
پس از این رای‎گیری، نشست مجلس برای دقایقی متشنج شد و نمایندگان معترض در صحن مجلس به‌پا ایستادند تا اینکه رییس مجلس نمایندگان معترض را به آرامش دعوت کرد و گفت که آقای نصرت می‌خواهد پاسخ دهد.
خدای‌نظر نصرت رییس دبیرخانه‌ی مجلس گفت که در فیصله‌ی قبلی مجلس در حقش بی‌انصافی صورت گرفته بود و او هیچ کار خجالت‌آوری را انجام نداده است.
او ضمن تشکر از نمایندگانی که در رای‌گیری از او حمایت کرده بودند، گفت اگر این نمایندگان از او بخواهند از وظیفه‌اش استعفا خواهد داد.
پس از آن عبدالرووف ابراهیمی رییس مجلس اعلام کرد که اگر فیصله‌ی هیأت مصوبه شده باشد، رای‌گیری امروز لغو است و این موضوع را در یکی از نشست‌های آینده‌ی مجلس در آجندا خواهد گرفت.
هیأت بررسی فساد در دبیرخانه‌ی مجلس، هفته‌ی گذشته در نتیجه‌ی گزارش خود، عبدالرووف ابراهیمی را به پرداخت ۵.۳ میلیون افغانی به خزانه‌ی شورا جریمه کرده بود. این هیأت نمونه‌هایی از فساد و سوءاستفاده از صلاحیت‌های وظیفه‌یی خدای‌نظر نصرت را برشمرده و خواستار معرفی وی به دادستانی شده بود.
براساس فیصله‌ی این هیأت، همایون همایون معاون اول مجلس، عبیدالله بارکزی و لالی حمیدزی دو عضو این مجلس نیز ۱۰ تا ۱۵ روز از حضور در نشست‌های مجلس محروم شده بودند.
همه‌ی این متهمان فیصله‌ی هیأت را پذیرفته بود، اما خدای‌نظر نصرت رییس دبیرخانه‌ی مجلس، فیصله‌ی هیأت را بی‌عدالتی در حق خودش خوانده بود.

مشاهده در منبع اصلی