اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 14 جوزا , 1397

دانش: کد جدید جزا تحولی بزرگ در عرصه‌ی قانون‌گذاری افغانستان است

اطلاعات روز: کد جدید جزای افغانستان که جدیداً تدوین و منتشر شده است دیروز (شنبه، ۲۰ عقرب) رونمایی شد و سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری آن را یکی از دستاوردهای مهم حکومت و یک تحول بزرگ در عرصه‌ی قانون‌گذاری خواند.
کد جدید جزا ۹۱۶ ماده دارد و در دو بخش؛ جزای عمومی و جزای خصوصی ترتیب و در دو کتاب در ۷۹۲ صفحه و در یک مجلد چاپ شده است. کد جزا درشماره ۱۲۶۰ جریده‌ی رسمی، مؤرخ ۲۵ ثور ۱۳۹۶ به چاپ رسیده است که در آن موضوعات جدیدی راجع به جرایم انتخاباتی، جرایم سایبری، جرایم فساد اداری، جرایم محیط‌زیستی و موضوعات دیگر درج شده است.
سرور دانش تهیه و تدوین کد جدید جزا را که به‌گفته‌ی او، همه‌ی احکام جزایی افغانستان درآن درج شده است را تحول بزرگ شکلی، ساختاری و محتوایی در عرصه‌ی قانون و قانون‌گذاری در افغانستان عنوان کرد.
دانش ضمن اشاره به سابقه‌ی تاریخی قانون‌گذاری در افغانستان به‌خصوص در عرصه‌ی قانون جزا و مدنی گفت بیش از ۴۰ سال از عمر قانون جزا و قانون مدنی افغانستان سپری شده است که با توجه به موضوعات پراکنده بودن احکام جزایی در چندین قانون، تعدیلات پی‌هم قوانین و تعارض بین قوانین، ایجاب می‌کرد که همه‌ی احکام جزایی در یک قانون واحد گردآوری شود.
معاون رییس‌جمهور افزود که کد جدید جزا ابتکار نوین است و در کمترین کشور چنین قانونی وجود دارد. او تأکید کرد که این حرکتی به‌سوی پیشرفت نظام حقوقی افغانستان، حاکمیت قانون و قانون‌گذاری محسوب می‌شود.
به گفته‌ی سرور دانش، کد جدید جزا جامع است و با تنفیذ آن بیش از سی عنوان قانون دیگر لغو شده و به این ترتیب روند کار در نهادهای عدلی و قضایی با سهولت و شفافیت بیشتری پی‌گیری خواهد شد.
در همین‌حال آقای دانش افزود تنها قانونی که به‌دلیل حساسیت‌های خاص خودش از کد جزا مستثنا شده و به‌صورت یک قانون مستقل باقی مانده، قانون خشونت علیه زنان است. او ابراز امیدواری کرد که روزی آن قانون نیز شامل کد جزا گردد.
عبدالبصیر انور، وزیر عدلیه ابراز امیدواری کرد که با انفاذ کد جزا، زمینه‌ی تطبیق عدالت و رعایت قانون فراهم شده و از زورگویی و مداخلات غیرقانونی نیز جلوگیری شود.

مشاهده در منبع اصلی