اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، پنج شنبه, 24 عقرب , 1397

کرزی: امریکا در افغانستان شکست خورده

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان می‌گوید موقف اخیر دونالد ترامپ مبنی بر افزایش فشار علیه پاکستان هیچ ربطی به مبارزه با تروریزم و خضونت در افغانستان ندارد.
رییس جمهور پیشین افغانستان در گفت‌گویی با شبکۀ الجزیره می‌گوید مردم افغانستان در سال ۲۰۰۱ حضور نظامی امریکا را پذیرفتند تا صلح و ثبات داشته باشیم اما تنها چندسالی چنین شد ودوباره تروریزم، خشونت و حمله‌ها افزایش یافت.
به گفتۀ حامد کرزی، او از طالبان خواست که چون از افغانستان هستند و به افغانستان تعلق دارند، بیایند با مردم افغانستان بنشینند و صلح را بیاروند تا از طریق آن مردم در ثبات زنده‌گی کنند.
آقای کرزی می‌افزاید که امریکا در افغانستان شکست خورده، چون آنان پناه‌گاه‌ها و منابع آموزش و تمویل تروریزم را هدف قرار ندادند.
آقای کرزی می‌گوید حضور نظامی امریکا در افغانستان سبب وضعیت فعلی شده، چون حمله‌ها و خشونت علیه مردم افغانستان افزایش یافته‌است.
اخیرا یکی از دادستان‌های ارشد دادگاه بین‌المللی جرایم خواستار راه‌اندازی تحقیقی در مورد جرایم جنگی در افغانستان گردید.
کرزی در همین رابطه گفت که خشونت صورت گرفته، هم توسط نیروهای امنیتی افغانستان، هم توسط امریکایی‌ها و هم توسط دیگران و او از این تحقیق استقبال می‌کند.
او در مورد استراتیژی اخیر امریکا گفت که موقف اخیر ترامپ مبنی بر افزایش فشار بالای پاکستان به خاطر تروریزم و افراطیت در پاکستان و خشونت در افغانستان نیست.
به باور آقای کرزی، این فشارها به خاطر مسایل بزرگی بالای پاکستان اعمال شده که قطعا ربطی به افغانستان ندارند و افغانستان در این بازی به خاطر برخی از منافع دیگر استفاده می‌شود.
او در مورد ادعاهایش در زمینۀ حمایت امریکا از داعش در افغانستان گفت که نمی‌خواهد دونالد ترامپ را در این قضیه دخیل بداند اما در این موضوع یک سیستم دخیل است، زیرا داعش به خاطر اهداف بیرونی در افغانستان شکل گرفته و این گروه زیر حضور نظامی، ملکی، سیاسی و استخباراتی ظهور کرده‌است.

مشاهده در منبع اصلی