اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 8 جوزا , 1397

حکمتیار ، اندیشه سرگردان

در بین رهبران جهادی، کمتر رهبری به پای تزلزل فکری گلبدی حکمتیار می‌رسد. او شب می‌خوابد اما صبح با اندیشه سرگردان جدید، بیدار می‌شود. حکمتیار حتی در طول روز نیز دچار تذبذب شده و حرف‌های متناقضی می‌گوید. شاید شنیده باشید که او روز چهارشنبه، جنگ افغانستان را، منازعه بین دو قوم عنوان کرد.
بدون شک اگر او همچنان به سخنان گهربارش! ادامه دهد، در آینده‌ای نه چندان دور، به جنگ افغانستان، رنگ مذهبی خواهد داد همان‌طور که انگیزه حوادث تروریستی اخیر در مساجد هرات و کابل را مذهبی دانست.

برای اینکه بی‌ثباتی فکری حکمتیار را مستند بیان کرده باشیم، بیانیه‌ها و اظهارات او را درباره جنگ جاری در افغانستان و دولت فعلی این کشور، مرور می‌کنیم. منبع اصلی این یادداشت که فقط مقطع زمانی دو ساله را در بر می‌گیرد، روزنامه و سایت «شهادت»، ارگان نشراتی حزب اسلامی افغانستان به رهبری گلبدین حکمتیار است.

برای نشان دادن بی‌ثباتی فکری حکمتیار، کافی است که به مصاحبه او با پایگاه خبری «ارزشت» اشاره شود. حکمتیار در این مصاحبه، دولت افغانستان را دست‌بوس‌غرب، مفسد و غرب‌گرا عنوان کرد. وی همچنین درباره ارتش و پلیس افغانستان گفت: «پلیس و ارتش فعلی افغانستان تفاوتی با ارتش و پلیس دولت کمونیستی ندارد، از نگاه شرعی، حکم پلیس و ارتش فعلی افغانستان، همان حکم ارتش و پلیس دولت کمونیستی است.» (سایت شهادت پنجم ژوئن 2015)

حکمتیار در گفتگو با سایت «افغان ځواک =زواک» که این مصاحبه در تاریخ 18 ژوئن 2015 از سایت شهادت نیز منتشر شد، گفت: «دولت فعلی افغانستان، یک دولت آمریکایی است؛ دولت وحدت ملی افغانستان، حکومت مفسد، نااهل، نوکر بیگانگان و به صورت کامل در اختیار اجانب است.» حکمتیار در همین مصاحبه، داعش را یک نهضت برحق عنوان کرد که در برابر ظلم قیام کرده است.

وی همچنین درباره مذاکرات صلح گفت: «این مذاکرات زمانی نتیجه می‌دهد که همه نظامیان خارجی افغانستان را ترک کنند؛ دولت دست‌بوس کابل، صلاحیت مذاکرات صلح را ندارد، تا زمانی که آمریکا به اشغال افغانستان ادامه دهد، جنگ ما ادامه خواهد داشت؛ قصد نداریم که در دولت دست‌بوس اشرف غنی سهم بگیریم.» (در پرانتز باید عرض کنم که در توافقنامه حزب اسلامی و دولت افغانستان، تصریح شده است که کادر حزب اسلامی در پُست‌های دولتی سهم خواهند گرفت.) حکمتیار در همین مصاحبه گفت: «راهی به جز جنگ در برابر حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان وجود ندارد؛ مقامات دولت فعلی افغانستان، غلامان آمریکا هستند؛ واقعیت این است که اشرف غنی در افغانستان، نماینده و سفیر آمریکا است.» (شهادت 18 ژوئن 2015)

حکمتیار در بیانیه‌ای که به مناسبت عید سعید فطر سال 2015 منتشر کرد، با صراحت اعلام کرد که بدون خروج نظامیان خارجی از افغانستان، مذاکرات صلح با دولت دست‌بوس آمریکا امکانپذیر نیست. وی در همین بیانیه، بر ادامه جنگ تا خروج آخرین سرباز آمریکایی از افغانستان تاکید کرد. وی در عین حال از مسئولان دولت افغانستان خواست که به خاطر نوکری آمریکا، توبه نموده و دامان اشغالگران را رها کنند. (سایت شهادت 16 ژوئیه 2015)

حکمتیار در اگست 2015 نیز ضمن دعوت از طالبان برای اتحاد با این حزب، بر ادامه جنگ تا خروج آخرین سرباز خارجی از افغانستان تاکید کرد. (شهادت اول اگست 2015)
پس از این اعلامیه، حکمتیار در پنج بیانیه و مصاحبه دیگر نیز که در تاریخ‌ 23 سپتامبر و همچنین تاریخ‌های 6، 12 و 15 اکتبر 2015 و همین‌طور 3 ژوئیه 2016 منتشر شد، بر ادامه جنگ به گفته او تا پایان اشغال افغانستان تأکید کرد. حکمتیار در بیانیه 3 ژوئیه 2016 با صراحت بیان کرد که قصد پیوستن به دولت فعلی افغانستان را ندارد. حکمتیار در ژوئیه سال 2015، یکبار دیگر گفت که نیروهای امنیتی افغانستان، اجیر بیگانگان اند. او در همین مطلب که سایت شهادت آن را گفتگو با حکمتیار عنوان کرد، افزود که قیام داعش عکس‌العمل طبیعی در برابر تجاوز و ظلم است. (سایت شهادت 15 ژوئیه 2015)

برای اثبات بی‌ثباتی فکری گلبدین حکمتیار به همین مقدار کافی است. بازهم اگر قناعت‌بخش نبوده است، باید تصریح کنم که حکمتیار در حال حاضر فقط از دو کانال دولتی که تا دو سال پیش آن را دست‌بوس و اجیر آمریکا می‌خواند، ماهانه بیش از 20 میلیون افغانی، حقوق و مستمری دریافت می‌کند. اسناد برخی از این پرداختی‌ها، هفته گذشته منتشر گردید و در همین برگه نیز گذاشته شد.

مرادی

مشاهده در منبع اصلی