اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، جمعه, 18 عقرب , 1397

تأکید موگرینی بر پشتیبانی اتحادیه‌ی اروپا از تلاش‌های صلح افغانستان و ایجاد اجماع منطقه‌یی

اطلاعات روز: وزارت خارجه‌ی افغانستان می‌گوید که صلاح‌الدین ربانی، سرپرست وزارت خارجه و فردریکا موگرینی، نماینده‌ی عالی اتحادیه‌ی اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی، در حاشیه‌ی نشست بین‌المللی امنیت و توسعه‌ی پایدار در آسیای میانه، در سمرقند ازبکستان دیدار کرد.
در خبرنامه‌ی وزارت خارجه آمده است که خانم موگرینی در این دیدار بر پشتیبانی همه‌جانبه‌ی اتحادیه‌ی اروپا از تلاش‌های افغانستان برای صلح و ایجادِ اجماع منطقه‌یی تأكید كرد و تعهدات اروپا برای افغانستان را پایدار خواند.
آقای ربانی در این دیدار از پشتیبانی همیشگی اتحادیه‌ی اروپا از دموكراسی، برگزاری انتخابات، روند صلح و حقوق بشر در افغانستان قدردانی كرده است.
او همچنان خواستار حمایت اتحادیه‌ی اروپا از تلاش‌های دولت افغانستان برای اجماعِ منطقه‌یی شده است.
از سو دیگر سرپرست وزارت خارجه در حاشیه‌ی این نشست با لیسا كرتس، رییس ارشد امور آسیای جنوبی شورای امنیت ملی امریکا دیدار کرده است.
این دیدارهای روز جمعه، ۱۹ عقرب انجام شده است.
وزارت خارجه می‌گوید که دو طرف درباره‌ی برگزاری انتخابات، وضعیتِ سیاسی، امنیتی، گفت‌وگو‌های صلح و اجماع منطقه‌یی بحث كردند.
در خبرنامه‌ی وزارت خارجه آمده است که نماینده‌ی ویژه‌ی ایالات متحده، بر جنگ با تمامِ گروه‌های هراس‌افگن بدونِ فرق گذاشتن به‌عنوانِ خوب و بد تأكید كرده است.
همچنان خانم كرتس در این دیدار پیشرفت‌های به‌دست‌آمده و تأثیراتِ استراتژی جدید امریکا در قبال آسیای جنوبی و افغانستان بر جنگ با تروریسم، روند صلح و منطقه را شرح داده است.

مشاهده در منبع اصلی