اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 21 جوزا , 1397

واکنش عبدالله به اظهارات حکمتیار: جنگ افغانستان قومی نیست

اطلاعات روز: دو روز پس از اظهارات گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی که جنگ افغانستان را جنگ «میان دو قوم» خوانده بود، عبدلله عبدالله، رییس اجراییه گفته است جنگ افغانستان یک جنگ قومی نیست، بلکه در يک طرف جنگ گروه جهل و تاريكى و در طرف دیگر، گروه استقامت و روشنایی قرار دارد.
رییس اجراییه دیروز (جمعه، ۱۹ عقرب) در مراسمی در ولایت پنجشیر همچنان گفته سیاسیون اگر درک روشنی از جنگ موجود در کشور نداشته باشند، در آِینده راه‌حلی برای آن نخواهند داشت.
گلبدین حکمتیار، روز چهار‌شنبه، در نشست شورای مرکزی حزب اسلامی در تالار لویه‌جرگه گفته بود که جنگ کنونی در شمال و سایر نقاط کشور میان مخالفان مسلح و دولت نیست، بلکه «میان دو قوم است.»
حکمتیار افزوده بود گروه‌هایی که ادامه‌ی جنگ را به سود خود می‌دانند، نیروهای امنیتی را به گروگان گرفته‌اند و با استفاده از قدرت و تجهیزات نظامی حکومت، در برابر رقیبان قومی و سیاسی‌شان قرار می‌گیرند.
او از حکومت خواسته بود تا نیروهای امنیتی را از چنگ این گروه‌ها بیرون کند.
اما رییس اجراییه در واکنش به این اظهارات همچنان هشدار داده است که اظهارات این‌چنینی روحیه‌ی سربازان را در خط‌های مقدم نبرد تضعیف خواهد کرد.
آقای عبدالله تلاش‌های نیروهای امنیتی برای از بین بردن هراس‌افگنان در کشور را ستوده و گفته است شجاعت نظامیان کشور، سبب شده است تا بسیاری از شهروندان کشور در فضای آرام زندگی کنند.
گلبدین حکمتیار اما روز جمعه در نشست پایانی شورای مرکزی حزبش با اشاره به گفته‌های اخیرش گفت که رسانه‌ها حرف‌های او را تحریف کرده‌ و او جنگ افغانستان را، جنگ میان دو قوم نخوانده است.
«کشورهای همسایه بر ادامه‌ی جنگ در افغانستان سرمایه‌گذاری می‌کنند»
رهبر حزب اسلامی در سخنان روز جمعه‌اش گفت که برخی از کشورهای همسایه بیش از دو دهه می‌شود که بر ادامه‌ی جنگ در افغانستان سرمایه‌گذاری می‌کنند.
او حملات تروریستی را که در آن افراد ملکی کشته می‌شوند، محکوم کرد و افزود که تروریستان در هر لباسی که باشند، منفور مردم هستند.
او تأکید کرد هر وسیله‌یی که سبب ادامه‌ی جنگ در افغانستان می‌شود، باید از میان برداشته شود.
از سوی دیگر حکمتیار گفت که یگانه راه پایان دادن به بحران کنونى، رفتن به انتخابات است و حزب اسلامی، آماده‌ی شرکت در انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها می‌باشد.

مشاهده در منبع اصلی