اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 19 جوزا , 1397

نیکلسن: تا دو ماه آینده شیوه‌ی جنگ به نفع نیروهای امنیتی افغانستان تغییر می‌کند

اطلاعات روز: جنرال جان نیکلسن، فرمانده مأموریت حمایت قاطع در افغانستان گفته است که تا دو ماه دیگر شیوه‌ی جنگ به نفع نیروهای امنیتی افغانستان تغیر خواهد کرد.
آقای نیکلسن در حاشیه‌ی نشست وزرای دفاع ناتو در بروکسل به آریانانیوز گفته است که نیروهای امنیتی افغانستان باید علیه گروه‌های هراس‌افگن نقش تهاجمی بگیرند، زیرا نظامیان این کشور به‌خوبی نیرومند می‌شوند تا جایی‌که طالبان یا صلح کنند یا هم در مناطق دوردست بمانند.
نیکلسن گفته است: «نقشه‌ی راه چهار ساله‌ی رییس‌جمهور]رییس‌جمهور افغانستان[ ترتیب شد در این مدت دو برابر ساختن نیروهای کماندو، سه برابر ساختن نیروی هوایی است ما همچنان توانمندی تهاجمی ارتش افغان را تقویت می‌کنیم و ما هشتاد درصد از جمعیت را به‌دست می‌گیریم.»
از سوی دیگر جنرال جان نیکلسن تلفات امسال طالبان را در مقایسه به نیروهای امنیتی افغان، دو برابر گفته است.
او در گفت‌وگو با طلوع نیوز گفته که طالبان در میدان‌های جنگ امسال، دوبرابر بیشتر از تلفات نظامیان افغان کشته و زخمی دادند و از همین‌رو راه‌اندازی یک رشته‌حمله‌های انتحاری را در شهرها، آغاز کرده‌اند. طالبان اما این ادعا را رد کرده‌اند.
او در رابطه به افزایش حملات انتحاری و تهاجمی طالبان در ماه‌های اخیر گفته است: «این یک تلاش عمدی از سوی دشمن است تا با این‌گونه حمله‌ها، حضورشان را در پایان سال نشان بدهند. بنابراین، پس از آن‌که دشمنان در چندین میدان در سراسر کشور (افغانستان) شکست خوردند و تلفاتی دو برابری را در مقایسه به نیروهای دولتی افغان متقبل شدند، گرد هم آمدند و تصمیم گرفتند تا یک رشته‌حمله‌های انتحاری را در ماه اکتوبر برای اثبات حضور‌شان راه‌اندازی نمایند.»
این جنرال امریکایی همچنان گفته که با وجود هشدارهای واشنگتن به پاکستان مبنی بر پناه دادن به هراس‌افگنان، تاکنون رفتار اسلام‌آباد تغییری نکرده است.
طالبان در یک ماه اخیر چندین حمله‌ی کلان را بر پاسگاه‌ها و مراکز نیروهای امنیتی افغانستان انجام دادند. حمله بر فرماندهی پولیس پکتیا و حمله بر یک قرارگاه نیروهای ارتش در ولایت قندهار، دو حمله‌ی بزرگ این گروه بود که در آن ده‌ها سرباز پولیس و ارتش کشته شدند.

مشاهده در منبع اصلی