اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 9 جوزا , 1397

پایان امیدبخش نمایشگاه کتاب شهر هرات

نجیب‌الله سعادت-هرات
شهر هرات امسال میزبان ششمین نمایشگاه کتاب بود، نمایشگاهی که همه‌ساله از سوی اتحادیه‌ی ناشران کتاب هرات، با همراهی ریاست اطلاعات و فرهنگ این شهر، از تاریخ ۱۰ عقرب الی ۲۰ همین ماه به‌مدت ده روز برگزار می‌گردد.
در این نمایشگاه ناشرانی از کشور ایران و همچنین برخی از ناشران کتاب از شهر کابل، در کنار ناشران این شهر، به عرضه کردن کتاب‌های بنگاه نشراتی خود پرداختند. در کنار آن، نهادهای مختلف فرهنگی- ادبی و اجتماعی، با برگزاری محافلی چون بزم شعر، مسابقات کتابخوانی، قرعه‌کشی‌ها و برنامه‌های مختلف دیگر به ترویج هرچه بیشتر فرهنگ کتاب‌خوانی و مطالعه در میان اهالی این شهر پرداختند.
در این نمایشگاه ۴۵ هزار جلد کتاب در قالب ۴۵۰۰ عنوان در ۳۰ غرفه به‌نمایش گذاشته شده بود.
آریا رئوفیان رییس اطلاعات و فرهنگ هرات روز چهارشنبه (۱۰ عقرب) هنگام افتتاح این نمایشگاه گفت که حدود ۸۰ درصد این نمایشگاه به ناشران داخلی تعلق دارند که از سراسر کشور در این نمایشگاه حضور دارند. وی با اشاره به موضوع فروش این کتاب‌ها افزود که که قرار است کتاب‌ها با ده درصد تخفیف به‌فروش برسند.
پربار بودن نمایشگاه امسال
در نمایشگاه امسال ۴۵ هزار جلد کتاب مختلف به‌نمایش گذاشته شد؛ رقمی که تاکنون بی‌پیشینه بود. در کنار آن، حضور ناشران ایرانی و غرفه‌های این کشور در این نمایشگاه و عرضه‌ی کتاب‌های مختلف یکی از دلایل دیگری بود که بر پربار بودن این نمایشگاه افزوده بود.
موسسه‌ی فرهنگی-هنری «بوی انار سرخ» با همکاری مجموعه‌ی پخش کتاب و محصولات فرهنگی «دمیرچی» نمایندگی ناشران ایران را در این نمایشگاه بر عهده دارند و جدیدترین کتاب‌ها از ناشرانی چون سمت، نی، مرکز، آموت، اطراف و انتشارات ققنوس را به نمایش گذاشته‌اند تا نیازمندی‌های مردم را در قسمت دسترسی به منابع تازه و جدید هر چه بیشتر برطرف کنند.
سعید دمیرچی مدیر مجموعه‌ی پخش کتاب و محصولات فرهنگی دمیرچی استقبال مردم هرات را از این نمایشگاه غیر قابل پیش‌بینی دانست و افزود که تصور چنین استقبال گسترده ازاین نمایشگاه را نداشته است.
وی افزود که در این نمایشگاه کتاب‌های مختلف از نویسندگان مختلف در حوزه‌های سیاست، فرهنگ، تاریخ، ادبیات، فلسفه و روزنامه‌نگاری به‌نمایش گذاشته بود و بیش از ۸۰ درصد کتاب‌های غرفه‌های ناشران ایرانی به‌فروش رسیده است.
استقبال و انتقاد
شماری از فرهنگیان هرات اگرچه برگزاری این نمایشگاها را در قسمت رشد فرهنگ کتاب‌خوانی در این ولایت موثر ارزیابی می‌کنند، اما از نحوه و کیفیت برگزاری آن‌ها انتقاد دارند.
نیلوفر نیک‌سیر شاعر و نویسنده‌ی فعال و عضو انجمن ادبی هرات، نمایشگاه هرات را قابل مقایسه با نمایشگاهایی که در کشورهای همسایه برگزار می‌شود نمی‌داند و ابراز امیداواری می‌کند که در سال‌های آینده با همکاری فرهنگیان و حمایت دولت و وزارت اطلاعات و فرهنگ بتوانیم سطح نمایشگاه هرات را از لحاظ کمی وکیفی به سطح نمایشگاهای کتاب کشورهای همسایه نزدیک کنیم.
مؤظف نکردن نیروهای امنیتی از روز اول برای تامین امنیت این نمایشگاه، عدم حضور شخص والی در مراسم افتتاح و سایر برنامه‌هایی که در قالب این نمایشگاه برگزار شد و عدم تبلیغات زمان برگزاری نمایشگاه کتاب از سوی شهرداری هرات از انتقادهایی است که ناشران کتاب و فرهنگیان این ولایت آن‌ها را مطرح می‌کنند.

مشاهده در منبع اصلی