اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 28 عقرب , 1397

جنگ در افغانستان از پیشبینی‎ها هم دشوار تر شده‎است

صدای آزادی – باختر18 عقرب
روزنامه واشنگتن تایمز در تازه ترین مقاله‎اش می‎نویسد وزارت دفاع امریکا و حکومت افغانستان به این باور اند که نیروهای امنیتی افغان در میدان‎های جنگ اطمینان بیشتر از گذشته دارند.
اما روزنامه این نکته را یاد آور شده که جنگ در افغانستان از پیشبینی‎ها هم دشوار تر شده‎است.
واشنگتن تایمز همچنان می‎افزاید طالبان در کابل و برخی از ولایت‎های افغانستان، حملات بزرگی را انجام داده‎اند.
روزنامه به یک حمله بمبی توسط موتر در کابل که در ماه می رخ داد، اشاره کرده و می‎نویسد در این رویداد نود تن جان دادند و بیش از چهار صد تن دیگر هم زخمی شدند.
واشنگتن تایمز همچنان اشاره به این دارد که به دنبال خروج نیروهای جنگی بین المللی از افغانستان در سال ۲۰۱۴، حمله بمبی ماه می، مرگبار ترین رویداد در کابل بود.
مجله نیوز ویک به تحلیل گزارش سیگار یعنی سر مفتش خاص امریکا برای بازسازی افغانستان پرداخته‎است.
مجله می‎نویسد تحلیل تازه واشنگتن از طویل ترین جنگ امریکا نشان می‎دهد که شورشیان کنترول بیشتر مناطق افغانستان را در مقایسه با گذشته در دست گرفته‎اند.
نیوز ویک نوشته که گزارش سیگار نشان می‎دهد از اول ماه جولای تا سی ام ماه سپتمبر امسال، اردوی افغانستان مناطق زیادی را از اداره اش از دست داده و طالبان و گروه داعش بر این مناطق تسلط حاصل کرده‎اند.
به گفته سیگار، نزدیک به ۵۷ در صد خاک افغانستان از میان ۴۰۱ ولسوالی، در کنترول حکومت افغانستان است، بیش از ۱۳ در صد تحت نفوذ شورشیان جهادی است و جنگ در سی در صد باقی مانده ادامه دارد.
در مطلب مجله نیوز ویک آمده که گزارش سیگار نشان می‎دهد آمارهای که در گذشته در مورد تلفات نیروهای افغان به صورت علنی نشر می‎شد، حالا پنهان نگهداشته می‎شود.
خلیل

مشاهده در منبع اصلی