اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 21 جوزا , 1397

رسولی: حضور خانم ها در دادستانی کل از سه درصد به ۱۷ درصد افزایش یافته

دادستانی کل افغانستان می‌گوید حضور خانم‌ها نسبت به سال‌های گذشته در این نهاد افزایش یافته‌است.
جمشید رسولی، سخن‌گوی دادستانی کل پس از چاشت روز پنج‌شنبه(۱۸ عقرب) در یک نشست خبری گفت که این نهاد در سه سال اخیر اقدامات مهمی را در بخش مبارزه با فساد اداری انجام داده‌است.
آقای رسولی اما در مورد رعایت جندر در این نهاد گفت حضور خانم‌ها که قبلا در چوکات این اداره سه درصد بود، امروز شاهد ۱۷درصد حضور آنان هستیم و امیدوار هستیم روزی باشد که آمار حساب نکنیم، بل در سطحی باشد که ایجاب می‌کند منحیث هم‌کار ما در اداره کار کنند.
به گفتۀ آقای رسولی، پیش از این دو خانم در دادستانی کل رییس بود اما امروز ده خانم رییس و حتا به سطح معاونیت در این نهاد کار می‌کنند و در تصمیم‌گیری‌ها نقش ارزنده‌یی دارند.
او این را هم گفت که دادستانی کل زمینه را مساعد ساخته تا دیگر خانم‌ها و دخترخانم‌ها هم فرصت یابند به عنوان کارآموز در این نهاد در ۳۴ ولایت کارهای عملی کنند و حتا در اداره تقرر حاصل خواهند کرد.
در همین حال به گفتۀ رسولی، کار بی‌پیشینه‌یی که دادستانی کل کرده این بوده که یک هزار و ۵۰۰ تن که ممنوع الخروج شده بودند را از فهرست ممنوع‌الخروجی بیرون کرده‌اند.
وی افزود که این ممنوع‌الخروجی‌ها غیر موجه، غیر قانونی و غیر ضروری بودند که بعضی پرونده‌ها ختم شده بودند و برخی را حتا با یک جلب، ممنوع‌الخروج کرده بودند، اما دادستانی کل تیمی را موظف ساخته که پس از شناسایی، این افراد را از فهرست بیرون کرده‌اند.
جمشید رسوالی گفت که در سال ۱۳۹۴ دادستانی کل ۳۳ هزار قضیه، در ۹۵ نزدیک به ۳۴ هزار و ۵۰۰ قضیه و در ۱۳۹۶ تا ربع سوم نزدیک به ۳۴هزار قضیه را در سراسر افغانستان بررسی و ارزیابی کرده‌اند که شماری از آن تحقیق شده و برخی نیز زیر تحقیق قرار دارند.

مشاهده در منبع اصلی