اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 21 جوزا , 1397

دپلمات امریکایی: گروه طالبان به مذاکره با حکومت افغانستان علاقه ندارند

یک دپلمات ارشد در وزارت امور خارجۀ امریکا می‌گوید مشکل کلیدی این است که گروه طالبان علاقه‌یی ندارند با حکومت افغانستان گفت‌گو کنند.
آلیس جی ولز روز گذشته در مجلس نماینده‌گان امریکا گفته‌است که گروه طالبان از طریق جنگ موفق نخواهند شد و تنها راه‌شان پیوستن به گفت‌گوهای صلح است.
اما خانم آلیس بیان داشتته‌است جدی‌ترین مشکل این است که گروه طالبان هیچ علاقه‌یی برای حضور به گونۀ مخفی یا علنی در میز مذاکره ندارند.
او ضمن یادآوری از اظهارات ترامپ مبنی بر پشتی‌بانی از گفت‌گو با طالبان میانه‌رو، گفته‌است، سوال اصلی در این است که گروه طالبان به کدام طریق به روی میز مذاکره کشانیده شوند.
اما این دپلمات امریکایی خواهان افزایش فشار نظامی و فشار هم‌آهنگ جامعۀ جهانی و کشورهای منطقه علیه گروه طالبان تاکید کرده تا به گفت‌گوهای صلح بپیوندند.
این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که حتا اعلام استراتیژی جدید امریکا برای افغانستان و آسیای جنوبی که فشار بالای پاکستان و حامیان‌شان در آن اولویت دارد نیز برای پیوستن طالبان به صلح تاثیری نکرده‌است.
از سویی، پاکستان هم‌چنان باور دارد که هراس‌افگنان در خاک آن کشور لانه‌های امن ندارند و در عملیاتی که راه‌اندازی شد، نابود شده‌اند؛ ادعایی که هرگز قناعت افغانستان و امریکا را حاصل نکرده‌است.
با این حال آلیس جی ولز گفته‌است که پاکستان باید تندروان و هراس‌افگنانی که در خاک آن کشور فعالیت می‌کنند را نابود نماید.

مشاهده در منبع اصلی