اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 26 جوزا , 1397

اربعین روایتگر دلدادگی و عشق است

اربعین (چهلمین روز شهادت حضرت امام حسین) روایتگر دلدادگی و عشق است.

حضرت امام حسین با قیام خویش حقیقت اسلام را برای تمام نسل بشر آشکار ساخت و درس آزادگی، شجاعت و دینداری را به انسان ها آموخت. پیاده روی بزرگ دلدادگان حسینی در اربعین، زیباترین جلوه حق طلبی و آزادیخواهی مسلمانان را به تصویر می کشد و هرسال باشکوه تر از سال های گذشته برگزار می شود.

**اهمیت راهپیمایی بزرگ اربعین
زایرانی از 92 ملیت و از سراسر جهان در این گردهمایی بزرگ شرکت کردند و امسال نیز این مراسم پوشش جهانی دارد. در موضوع عشق به امام حسین(ع) میان جریان های مذهبی اختلاف نیست، چرا که حضرت محمد(ص) پیامبر اسلام در ارتباط با جایگاه سومین امام شیعیان می فرمایند: «خداوند دوستدار فردی است که امام حسین(ع) را دوست بدارد.»

**جاذبه امام حسین و نقش وی در بزرگترین گردهمایی جهانی
تاثیرگذاری و جاذبه امام حسین در این گردهمایی نقش محوری دارد و این همان عشق به امام و آرمان هایش را تداعی می کند که وعده اش هم در احادیث و قرآن آمده است. مردم از کشورهای مختلف و مسیرهای بسیار طولانی، تنها برای زیارت می آیند و برای بهره مندی از ثواب این روز تلاش می کنند. اربعین بزرگترین گردهمایی در دنیا محسوب می شود که محدود به جهان اسلام نیست. در هیچ کدام از مناسبت های جهانی جمعیتی به این گستردگی وجود ندارد، زایرانی که حول محور زیارت امام حسین گردهم می آیند و این نقطه قوت جهان اسلام می تواند باشد.

**پیام های جهانی اربعین حسینی
این حجم جمعیت از سراسر دنیا در چند سال گذشته حرکتی بزرگ را خلق کرده و تاثیر زیادی در اتحاد مسلمانان داشته و بستر نزدیک شدن کشورهای منطقه و کشورهای فرامنطقه ای را در حوزه اعتمادسازی فراهم کرده است. رعب و وحشتی که جریان های ضد اسلام در این ارتباط دارند از همین مساله سرچشمه می گیرد که اربعین حسینی یک تحول منطقه ای و حتی فرامنطقه ای در تاریخ و جغرافیای اسلام را به وجود می آورد و در حقیقت اربعین نقطه عطفی برای همدلی و همراهی تمام جهان اسلام به شمار می رود و آنها با همین اتحاد می توانند مسیر تعالی و پیشرفت را بدون وابستگی به دیگران و با تکیه بر ظرفیت های درونی خود، بپیمایند و اینها پیام های اربعین حسینی است که به جهان و به خصوص به دنیای اسلام انتقال می یابد.

**عشق به امام حسین و اربعین، فراتر از مرزهای جغرافیایی
مردم در بزرگداشت اربعین، نقش کلیدی و محوری دارند. شاید در هیچ زمینه ای، کشورها چنین ارتباط صمیمی و نزدیکی با هم نداشته باشند. با توجه به جغرافیای متفاوت کشورها، اما چیزی که این مرزها را به نوعی نادیده می گیرد، حقیقت قیام عاشورا است که در دل عاشقان وی در سراسر جهان نفوذ می کند. نام امام حسین هر روز ماندگارتر می شود و این ماندگاری ناشی از آزادیخواهی امام و عشق او به معبودش است که سبب شد تمام زندگی و هستی خود را به خدا تقدیم کند و امروز این حرکت بزرگ عاشورایی سید و سالار شهیدان اینگونه در دل مردم و صاحبان اندیشه و فکر تجلی یافته است.

**خلاقیت جوانان و نقش پررنگ آنها در خدمت به راهپیمایان بزرگ اربعین
نقطه عطف استقبال باشکوه از راهپیمایی اربعین، باور به جاودانگی پیام عاشورا است اما مساله جدیدی که وجود دارد، افزایش شمار زایران و به خصوص افزایش گرایش جوانان در این زمینه به شمار می رود. خلاقیت و نوآوری جوانان در راهپیمایی بزرگ حسینی، نکته قابل تاملی محسوب می شود و این که هر یک به روشی برای خدمت به راهپیمایان اربعین، آنچه که در توان دارند، ارایه می کنند. این ذوق جوانان خلاق و نقش پررنگ آنها در راه خدمت به زایران در نوع خود بی نظیر است.

**عشق جوانان به اربعین، تولید قدرت در جهان اسلام
ارادت به امام حسین و اربعین، سن و سال نمی شناسد. از کودک، پیر، جوان تا زن و مرد همگام حرکت می کنند، اما نقش جوانان در تمام عرصه ها موثر است و در جهان امروز اگر بحث تولید قدرت مطرح می شود، نخستین مولفه آن، نوع نگاه و نگرش جوانان هر کشوری به شمار می رود. گرایش جوانان به آرمان و ارزش های عاشورا و استقبال از گردهمایی اربعین، می تواند منبع تولید قدرت در حوزه دین، مذهب و دیگر عرصه ها باشد.

**گردهمایی بزرگ اربعین، نمایانگر وحدت و اتحاد
بررسی ابعاد مختلف اربعین، بسیار وسیع و گسترده است و از آن جمله می توان به وحدت جهان اسلام اشاره کرد که در عشق به امام حسین تجلی می یابد. شاید در فروع دین میان مسلمانان اختلاف دیدگاه وجود داشته باشد اما در اصول، آنها یکدل هستند. جاذبه امام حسین سبب می شود تا مردمی از تمام مذهب ها و گرایش ها به دور هم جمع شوند.

کد (5)

مشاهده در منبع اصلی