اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 21 جوزا , 1397

نگرانی نمایندگان مجلس از امنیت نهادها و کارمندان رسانه‌یی در کشور

اطلاعات روز: پس از حمله بر تلویزیون خصوصی شمشاد در کابل، نمایندگان مجلس از امنیت نهادها و کارمندان رسانه‌یی در کشور ابراز نگرانی کردند.
نمایندگان می‌گویند که آزادی بیان و فعالیت رسانه‌ها در کشور تنها دست‌آورد افغانستان در ۱۶ سال گذشته بوده است و اکنون این دست‌آورد با مخاطره مواجه است.
آنان از حکومت افغانستان می‌خواهند که برای حفظ این دست‌آورد به امنیت نهادهای رسانه‌یی و کارمندان رسانه‌ها در کشور توجه کند.
نذیر احمد احمدزی معاون دوم مجلس نمایندگان با اشاره به حمله‌ی مهاجمان مسلح بر تلویزیون شمشاد گفت که تروریستان آزادی بیان و صدای مردم افغانستان را نشانه گرفته‌اند.
آقای احمدزی که در نشست امروز چهار شنبه، ۱۷ عقرب، مجلس نمایندگان صحبت می‌کرد از حکومت خواست که عاملان داخلی و خارجی حمله بر رسانه‌ها را شناسایی کند و به پنجه‌ی قانون بسپارد.
زکریا زکریا دیگر عضو مجلس نیز از افزایش تهدیدهای امنیتی علیه رسانه‌ها در کشور ابراز نگرانی کرد و یادآور شد که تمامی رسانه‌ها در کشور زیر تهدید قرار دارند.
آقای زکریا تاکید کرد که دولت باید قدر ممثلان دموکراسی را بداند و برای حفظ امنیت آنان تلاش کند.
به گفته وی، حمله بر رسانه‌ها جنایت جنگی است و عاملان این جنایت باید شناسایی و محاکمه شوند.
نادرشاه بحر دیگر عضو مجلس هم گفت: «حمله بر تلویزیون شمشاد نشانه گرفتن چشم و زبان مردم افغانستان است و حکومت برای حراست از دموکراسی نباید بی‌اعتنایی کند.»
مهاجمان مسلح پس از چاشت دیروز (۱۶ عقرب) بر تلویزیون خصوصی شمشاد حمله کردند. مهاجمان که تعدادشان دو نفر اعلام شد، لباس پولیس بر تن داشتند. نبرد میان مهاجمان و نیروهای امنیتی بیش از دو ساعت به‌طول انجامید.
نسیم پشتون، مدیرمسئول تلویزیون شمشاد گفت که در این حمله یک محافظ این تلویزیون کشته شده‌ است. شماری از رسانه‌ها به‌نقل از کارمندان این تلویزیون شمار زخمی‌ها را ۲۰ تن گزارش دادند.

مشاهده در منبع اصلی