اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 23 عقرب , 1397

حکمتیار: بعضی مردم از قدرت حزب اسلامی می ترسند

گلبدین حکمت‌یار، رهبر حزب اسلامی می‌گوید بعضی مردم از این‌که حزب اسلامی در انتخابات آینده کرسی‌های پارلمان را اشغال کند می‌ترسند.
گلبدین حکمت‌یار که پیش از چاشت روز چهارشنبه( ۱۷ عقرب) در نشست شورای مرکزی حزب اسلامی صحبت می‌کرد به چنین نکته‌یی اشاره کرد.
آقای حکمت‌یار در جریان سخنانش گفت که حزب اسلامی در ترکیبش چهره و شخصیت‌هایی بزرگ را دارد و اکنون که حزب را تنظیم کرده و مرجع تصمیم‌گیرندۀ باصلاحیت این حزب را ساخته‌اند، این در افغانستان در هیچ حزب سیاسی سابقه ندارد و تا حالا حتا پادشاهان و رییسان جمهور نتوانسته‌اند با کیفیت حزب اسلامی حزبی بسازدند.
او در رابطه به انتخابات پارلمانی آینده گفت که حزب اسلامی در این رابطه طرح خاص دارد، چون حالا به سطح هر ولسوالی مرجع حزبی دارند و انتخابات به هیچ بهانه نباید متوقف شود و در زمان اعلام‌شده برگزار گردد.
حکمت‌یار گفت که تلاش‌ها جریان دارد تا انتخابات برگزار نشود، چون از قوت حزب[اسلامی]، حمایت و اعتبار مردمی‌اش و هم‌چنان برگزاری انتخابات بعضی مردم می‌ترسند.
به گفتۀ او، کسانی که از آنان نام برد، در جلسات حزبی‌شان می‌گویند که دولت و نیروهای خارجی تصمیم دارند در آینده پارلمان را به حزب اسلامی بسپارند و این مردم حسادت‌ها را تحریک می‌کنند اما هدف‌شان این است که انتخابات برگزار نگردد.
هرچند این چهرۀ جهادی از طرف مشخصی نام نبرد، اما اخیرا درگیری‌های زبانی و اختلافاتی با حزب جمعیت اسلامی و چهره‌های حاضر در رهبری این حزب داشته‌است.
چندی پیش حکمت‌یار به برهان‌الدین ربانی تاخت و تاز لفظی داشت و اظهار داشت که احمدشاه مسعود برای استخبارات پاکستان کار می‌کرد که واکنش جدی رهبران حزب جمعیت از جمله عطا محمد نور، صلاح‌الدین ربانی، بسم‌الله محمدی و عبدالله عبدالله رییس اجرایی را به دنبال داشت.
آنان با توجه به آن‌چه موجودیت آقای گلبدین در بیرون از افغانستان در زمان عدم حضورش در کشور گفته شد، خود حکمت‌یار را در مسئلۀ مشابهی متهم عنوان کردند و عطا محمد نور گفت که مردم افغانستان می‌دانند که کی در کجا بوده و چی کرده‌است.
اما گلبدین امروز گفت که ما پایان عاجل جنگ را می‌خواهیم و به هیچ عنوان در جنگ دخالت نکرده به رقابت سیاسی باورمندیم.
رهبر حزب اسلامی که خود پیش از این سال‌ها در صف نبرد علیه دولت قرار داشت و حتا مانند طالبان مسؤولیت انفجار و حمله‌های انتحاری را هم حزبش به دوش گرفته، از مخالفان مسلح دولت می‌خواهد با حکومت دست را یکی کنند.
وی اظهار داشت که اگر طالبان با روند صلح یک‌جا شوند، حزب اسلامی تمام خواسته‌های معقول‌شان را می‌پذیرد و با آنان به عنوان هم‌کار باقی می‌ماند.

مشاهده در منبع اصلی