اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 26 عقرب , 1397

منابع: عطا محمد نور استعفا می کند ویا برکنار خواهد شد

برخی از منابع حکومتی می‌گویند قرار است در آیندۀ نزدیک عطا محمد نور، رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی و والی بلخ از مقامش در رهبری ولایت بلخ کنار برود ویا هم از موقفش برکنار شود.
رادیوی آزادی به نقل از یک منبع حکومتی می‌گوید که در مورد بودن آقای نور در موفقش با عبدالله عبدالله بحث‌هایی صورت گرفته‌است.
هم‌چنان یک منبع حکومتی دیگر هم به این رادیو ادعا کرده‌است که قرار است در آیندۀ نزدیک عطا محمد نور استعفا کند ویا هم از موقفش سبک‌دوش خواهد شد.
این منبع که نخواسته نامی از او برده شود، گفته‌است که از طرف ریاست اجرایی یک هیئت به ولایت بلخ رفته تا در مورد تغییراتی که به میان می‌آید، با عطا محمد نور گفت‌گو کند.
اما تا به حال رهبری حکومت وحدت ملی و عطا محمد نور در این مورد هیچ‌گونه اظهار نظری را ارایه نکرده‌اند.
از سویی، فطرت الله فطرت، معاون سخن‌گوی جمعیت اسلامی به آزادی گفته‌است که هیچ هیئتی از سوی ریاست اجرایی به ولایت بلخ مراجعت نکرده‌است.
این در حالی‌ست که بحث چگونه‌گی موجودیت هم‌زمان عطا محمد نور در ولایت بلخ و به عنوان اپوزیسیون حکومت، واکنش‌هایی را داشته‌است.
پس از ایجاد ایتلاف نجات افغانستان از سوی عطا محمد نور، عبدالرشید دوستم و محمد محقق، عبدالهادی مسلم‌یار رییس مجلس سنا گفت که این سه تن یا از مقام‌شان کناره‌گیری کنند ویا مخالفت با نظام را کنار بگذارند.
گلبدین حکمت‌یار، رهبر حزب اسلامی نیز با ایجاد این ایتلاف مخالفت کرده و اظهار داشت که این مقام‌ها باید یکی از دو گزینۀ مخالفت با دولت یا موقف‌های دولتی را به دوش داشته باشند.
چند روز پیش عطا محمد نور، والی بلخ این را هم اعلام داشت که امکان دارد در انتخابات بعدی ریاست جمهوری خودش را نامزد نماید.

مشاهده در منبع اصلی