اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 15 عقرب , 1397

سناتوران اظهارات وزیر خارجه‌ی پاکستان در مورد نقش هند در افغانستان را مداخله‌جویانه خواندند

اطلاعات روز: سناتوران در مجلس سنا می‌گویند که اظهارات تازه‌ی وزیر خارجه‌ی پاکستان در مورد نقش هند در افغانستان مداخله‌جویانه است.
اعضای مجلس سنا تاکید دارند که افغانستان یک کشور مستقل است و با هرکشوری که بخواهد می‌تواند روابط نیک برقرار کند.
خواجه آصف، وزیر خارجه‌ی پاکستان در تازه‌ترین مورد گفته است که کشورش نمی‌تواند نقش هند را در افغانستان تحمل کند.
او هشدار داده است که اگر نقش هند در افغانستان کم نشود، صلح در افغانستان نخواهد آمد.
این اظهارات واکنش سناتوران را برانگیخته است. آنان می‌گویند که افغانستان یک کشور مستقل است و پاکستان نمی‌تواند برای سیاست خارجی کشور خط‌ونشان تعریف کند.
سناتوران تاکید دارند که هند از کشورهای دوست افغانستان است و کمک‌های زیادی را در راستای ساخت زیربناها در کشور انجام داده است؛ اما برعکس پاکستان با حمایت از ترویسم همواره تلاش دارد افغانستان را تخریب کند.
محمدعلم ایزدیار، معاون اول مجلس سنا گفت: «اظهارات وزیر خارجه‌ی پاکستان در مورد نقش هند در افغانستان، مداخله‌جویانه است.» آقای ایزدیار افزود که پاکستان حق ندارد برای یک کشور مستقل تعیین تکلیف کند.
معاون اول مجلس سنا گفت که پاکستان همواره به بهانه‌های مختلف از تروریسم در افغانستان حمایت کرده و می‌خواهد که افغانستان در فقر مطلق قرار داشته باشد، زیرا منافع خود را در فقر اقتصادی افغانستان می‌بیند.
جمعه‌الدین، گیانوال یک عضو مجلس سنا گفت: «اظهارات تازه‌ی وزیر خارجه‌ی پاکستان نشان می‌دهد که این کشور نقش هند را در افغانستان تحمل نمی‌تواند و به همین بهانه برای ادامه‌ی جنگ در کشور، تروریسم صادر می‌کند».
آقای گیانوال افزود، هند دوستی خود را با افغانستان ثابت کرده است و دولت افغانستان باید بکوشد که به هر طریق ممکن این دوستی را حفظ کند.
عبدالطیف نهضت‌یار، یک عضو مجلس سنا نیز نگرانی پاکستان از نقش هند در افغانستان را مداخله‌جویانه خواند و گفت: «افغانستان غلام حلقه‌به‌گوش کسی نیست و پاکستان باید این خواب قطع دوستی افغانستان از هند را از چشم خود دور کند».
این در حالی است که امریکا در راهبرد جدید خود نقش برجسته‌یی به هند در افغانستان داده و پاکستان را به‌دلیل حمایت از گروه‌های تروریستی زیر فشار بیشتر قرار داده است.

مشاهده در منبع اصلی