اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 9 جوزا , 1397

حمله به آزادی بیان/ واکنش‌های یک‌دست به حمله‌ی تروریستی به تلویزیون خصوصی شمشاد

اطلاعات روز: حمله‌ بر تلویزیون خصوصی شمشاد در کابل، واکنش‌های گسترده و یک‌دست مدیران رسانه‌ها، نهادهای حامی رسانه‌ها و مقام‌های دولتی را در پی داشته‌ است. بیشتر کنش‌گران این حمله را حمله بر آزادی بیان و رسانه‌های آزاد دانسته‌اند.
مهاجمان مسلح حوالی ساعت ۱۱:۳۰ سه‌شنبه، ۱۶ عقرب بر تلویزیون خصوصی شمشاد حمله کردند. مهاجمان که تعدادشان دو نفر اعلام شده، لباس پولیس بر تن داشتند. نبرد میان مهاجمان و نیروهای امنیتی بیش از دو ساعت به‌طول انجامید.
نسیم پشتون، مدیرمسئول تلویزیون شمشاد گفته است که در این حمله یک محافظ این تلویزیون کشته شده‌ است. شماری از رسانه‌ها به‌نقل از کارمندان این تلویزیون شمار زخمی‌ها را ۲۰ تن گزارش داده‌اند.
طاهر زلاند، یکی از کارمندان این تلویزیون به اطلاعات روز گفت در این حمله دو تن کشته و دست‌کم ۶۰ تن دیگر زخمی شده‌اند. آقای زلاند افزود که بیشتر افراد هنگام فرار از اثر برخود با خرده‌های شیشه‌ زخمی شده‌اند.
آقای زلاند گفت که هنگام حمله حدود ۲۰۰ کارمند در ساختمان‌های این تلویزیون حاضر بودند.
نشرات این تلویزیون که هنگام حمله قطع شده بود، لحظاتی پس از ختم درگیری دوباره از سر گرفته شد و کارمندان دوباره به کارشان آغاز کردند. شماری از مجری‌های این تلویزیون با دستان زخمی و پانسمان شده در صفحه‌ی تلویزیون ظاهر شدند و برنامه اجرا کردند.
این نخستین‌بار است که گروه‌های تروریستی به‌شکل گروهی به ساختمان یک تلویزیون خصوصی حمله کرده‌اند. گروه داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است. گروه طالبان لحظاتی بعد از حمله اعلام کرده که این حمله کار آن‌ها نیست.
پیش از این بارها کارمندان رسانه‌ها هدف حملات تروریستی قرار گرفته بودند و از این‌رو افغانستان خطرناک‌ترین کشور برای خبرنگاران گفته می‌شود.
رییس‌جمهور غنی با نشر بیانیه‌یی ضمن محکوم کردن این حمله‌ی تروریستی، گفت که «تروریستان نمی‌توانند با راه‌اندازی این‌چنین حملات جنایتکارانه، رسانه‌ها و آزادی بیان را که ارزش‌های بزرگ قانون اساسی و دستاوردهای مهم حکومت می‌باشند، محدود سازند و اراده‌ی رسانه‌ها و خبرنگاران را در راستای اطلاع رسانی تضعیف کنند.»
آقای غنی افزود حکومت برای حفاظت نهادهای رسانه‌یی کشور و خبرنگاران تدابیر جدی را روی دست خواهد گرفت.
عبدالله عبدالله، رییس اجراییه با نشر بیانیه‌یی گفت این حمله به‌معنای هدف قراردادن آزادی بیان، مردم‌سالاری و دستاوردهای مطبوعات و رسانه‌های افغانستان می‌باشد.
آّقای عبدالله افزوده که تروریستان با توجه به اهداف شوم و کارنامه‌های خونین و تبه‌کارانه‌ی‌شان، هرگز فعالیت آزاد رسانه‌ها، خبرنگاران و مطبوعات افغانستان را برنمی‌تابند و به همین دلیل، به تکرار شاهد حملات وحشیانه‌ی آن‌ها بر رسانه‌های خصوصی و دولتی در مرکز و ولایات کشور بوده‌ایم.
عبدالله گفته: «تعهد حکومت به آزادی بیان و رسانه‌ها پابرجا و استوار است و ما خود را مکلف به تأمین امنیت رسانه‌ها و خبرنگاران کشور می‌دانیم.»
سرور دانش، معاون دوم رییس‌جمهور که ریاست کمیته‌ی مشترک حکومت و رسانه‌ها را به‌عهده دارد حمله به شبکه‌ی تلویزیونی شمشاد را حمله بر آزادی بیان دانسته و محکوم کرده است.
آقای دانش افزوده که در کمیته‌ی مشترک «ما به تلاش‌های خود در جهت حفظ امنیت و مصوونیت رسانه‌ها همچنان متعهد بوده از ارگان‌های امنیتی مسوول در کمیته‌ی مشترک حکومت و رسانه‌ها می‌خواهم که برنامه‌های امنیتی حفاظت از رسانه‌ها و ژورنالیستان را بیش از پیش با جدیت پیگیری نمایند.»
دفتر نی یا حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان این حمله را «جنایت علیه بشریت» خوانده است.
عبدالمجیب خلوتگر، رییس عمومی‌ دفتر نی گفته است: «حمله به محلات و نهاد‌های ملکی مصداق جنایت جنگی بوده و از آن‌جایی‌که رسانه‌ها اهداف نظامی به‌شمار نمی‌روند، این عمل تروریستان جنایت علیه بشریت بوده که باید از سوی جامعه‌ی جهانی جدی گرفته شود.»
نی از حکومت افغانستان خواسته تا طراحان این حمله را شناسایی کند و همچنان معلوماتی را که می‌تواند از چنین حملات جلوگیری کند، در صورتی‌که قواعد و اصول امنیتی اجازه دهد، با مدیران رسانه‌ها در میان بگذارد.
اتحادیه‌ی ملی ژورنالیستان افغانستان نیز این حمله را حمله بر آزادی بیان خوانده است. فهیم دشتی، رییس این اتحادیه می‌گوید: «تلویزیون شمشاد از مدت‌ها به این‌سو زیر تهدید تروریستان قرار داشت، اما خوشبختانه که تروریستان در حمله‌ی امروز به هدف‌شان که قتل‌عام کارمندان این تلویزیون بود، نرسیدند.»
واکنش مدیران دیگر رسانه‌ها و خبرنگاران افغانستان نیز به این حمله یک‌دست بود و آن را حمله بر آزادی بیان و رسانه‌های آزاد خواندند.
مجلس سنا این حمله را یک جنایت جنگی خوانده و شماری از سناتوران می‌گویند این حمله به‌معنای خفه کردن صدای عدالت‌خواهی در کشور است.
محمدعلم ایزدیار، معاون اول مجلس سنا که در نشست عمومی دیروز (۱۶ عقرب) این مجلس صحبت می‌کرد گفت که حمله بر تلویزیون شمشاد یک جنایت جنگی است؛ زیرا همه‌ی کارمندان رسانه‌یی افراد ملکی هستند.
آقای ایزدیار از حکومت خواست که عاملان این «جنایت» را باید به پنجه‌ی قانون بسپارند.
معاون اول مجلس سنا هم‌چنین از حکومت خواست که برای تامین امنیت رسانه‌ها و کارمندان رسانه‌یی در کشور تلاش کند.
محی‌الدین منصف، یک عضو مجلس ضمن تقبیح این حمله‌ی تروریستی گفت که حمله بر تلویزیون شمشاد در واقع حمله بر تمامی رسانه‌ها در کشور است.
عبدالله قرلق، عضو دیگر سنا گفت، حمله بر تلویزیون شمشاد در واقع دشمنی با مردم افغانستان است و تروریستان می‌خواهند صدای مردم را خفه کنند.
این سناتورها از حکومت افغانستان خواست که در تامین امنیت رسانه‌ها و کارمندان رسانه‌یی توجه جدی کند.
واکنش‌های خارجی
سازمان عفو بین‌الملل حمله به تلویزیون شمشاد را محکوم کرده و آن را «جنایتی وحشتناک» خوانده است. عفو بین‌الملل گفته که این نشان‌دهنده‌ی میزان خطری است که خبرنگاران افغانستان به‌خاطر کار «برحق» شان انجام می‌دهند.
این سازمان از مسوولان در افغانستان خواسته است که در حفاظت رسانه‌های این کشور تلاش زیاد کنند تا رسانه‌ها بتوانند آزاد و بدون هراس کار کنند.
عفو بین‌الملل همچنین افزوده که تکرار حملات در کابل این «حقیقت تلخ» را برجسته می‌سازد که کابل یکی از خطرناک‌ترین شهرهای افغانستان است.
عفو بین‌المللی افزوده که کشورهای اروپایی که به بازگرداندن اجباری پناهجویان افغانستان ادامه می‌دهند باید به این حقیقت پی ببرند و بدانند که با فرستادن آن‌ها به افغانستان زندگی آن‌ها را در معرض خطر قرار داده‌اند.
ینس ستولتنبرگ، دبیرکل سازمان ناتو در آستانه‌ی نشست دو روزه‎ی وزیران دفاع و اعضای لیت سازمان در بروکسل در یک نشست خبری گفت که حمله بر دفتر تلویزیون خصوصی شمشاد نه‌تنها حمله بر یک اداره‌ی ملکی است، بلکه حمله بر تمام جامعه‌ی باز شمرده می‌شود.
او گفت که نیروهای امنیتی افغان در مهار حمله بر تلویزیون شمشاد توانایی کاری‌شان را نشان دادند.
کارمندان و مسوولان تلویزیون شمشاد که بسیاری از آن‌ها زخم برداشته‌اند تأکید کرده‌اند که دوباره به کارشان بازخواهند گشت و این حملات نمی‌تواند جلو فعالیت رسانه‌ها را بگیرد. ساعاتی بعد این تلویزیون پخش برنامه‌هایش را از سر گرفت و در برنامه‌ی شامگاهی این رسانه، مجری آن با دستان زخمی در برابر دوربین تلویزیون حاضر شد.

مشاهده در منبع اصلی