اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 21 جوزا , 1397

یوناما : حمله بر عبادتگاه ها، رهبران مذهبی و نمازگزاران دو برابر شده است

کابل، باختر ۱۶عقرب 
هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) امروز گزارش ویژه ای را که افزایش حملات بر اماکن و رهبران مذهبی و نمازگزاران به شمول حملات بر عبادت گاه ها و اجتماعات شیعیان را مستند سازی کرده است، به نشر سپرد.
یونیما از اول جنوری سال ۲۰۱۶ ٬  ۸۳۳تلفات ملکی (۲۶۱ کشته و ۵۷۲ زخمی) در ۴۲ مورد حمله بر  عبادت گاه ها، رهبران مذهبی و نمازگزاران را ثبت نموده است. که نشان میدهد  از آغاز سال ۲۰۱۶، تلفات افراد ملکی از اثر اینگونه حملات دو برابر مجموع تلفات است که از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ گردیده ابود .
تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان، و همچنین رئیس یوناما گفت: " به قانون احترام داشته باشید ، لطفا هدف قرار دادن نمازگزاران و رهبران مذهبی را متوقف کنید.
یاماموتو در سخنرانی اش در آستانه برگزاری مراسم اربعین که در پایان دوره ۴۰ روزعزاداری پس از عاشورا برگزار می شود، تلاش های اخیر دولت افغانستان را برای حفاظت از عبادت گاه ها تحسین کرد و از آنها خواست برای محافظت از همه افغان ها، به ویژه افرادی که به حملات فرقه ای آسیب پذیر هستند، همه اقدامات لازم را روی دست گیرند، تا از حق آزادی مذهب و اعتقادات خود استفاده نموده و در مصوونیت عبادت کنند.
این گزارش یک طرح مخرب حملات عناصر ضد دولتی که علیه غیر نظامیان در عبادت گاه ها، به ویژه عیله مسلمانان شیعه عمل میکنند، نشان می دهد. این گزارش همچنین قتل های هدفمند علمای دینی و رهبران توسط عناصر ضد دولتی که آنها را به عنوان طرفدار دولت میخوانند و همچنین کشتار هدفمند کارمندان امنیتی در میان دیگر نمازگزاران در داخل مساجد، ثبت نموده است.
این گزارش با مجموعه ای از سفارشات، به شمول درخواست ازعناصر ضد دولت برای متوقف نمودن فوری هدف قرار دادن عبادت کنندگان و رهبران مذهبی، پایان میابد. زیوری

مشاهده در منبع اصلی