اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 19 جوزا , 1397

نیروهای خارجی تلفات غیرنظامیان را در حمله های هوایی در قندز رد کردند

هیئت حقیقت‌یاب که مسؤول بررسی تلفات غیرنظامیان در حمله‌های هوایی نیروهای خارجی در قندز تعیین شده بود، می‌گوید که هیچ‌ نشانۀ وجود ندارد که افراد ملکی در این حمله‌ها، تلفاتی را متقبل شده‌ باشد.
نیروهای ایالات متحده امریکا مستقر در افغانستان، بررسی روی‌داد قندز را بردوش گرفته بوده‌اند و پس از بررسی‌های‌شان در خبرنامه‌یی می‌گویند که در عملیات‌های روزهای سوم و چهار ماۀ نوامبر بر هراس‌افگنان تلفات وارد شده‌ نه بر افراد ملکی.
در خبرنامۀ نیروهای امریکایی آمده‌است که بررسی‌های‌شان در بیمارستان‌ها و مراکز صحی در ولایت قندز نشان می‌دهند که در این مکان‌ها، هیچ یک از زخمیان جنگ تداوی نشده‌است.
نیروهای ایالات متحده امریکا در خبرنامۀ شان ادعا می‌کنند که تحقیق‌شان بی‌طرفانه و مستقلانه بوده‌است و اضافه می‌کند که خواهان صلح و ثبات و امنیت در افغانستان می‌باشند.
این‌ درحالی‌ست که شماری از باشنده‌گان ولسوالی چهاردرۀ قندز در جریان هفتۀ گذشته ادعا کرده‌اند که در نتیجۀ بمباران طیاره‌های نیروهای خارجی، بعضی از اعضای خانه‌واده‌های شان را از دست‌داده‌اند.
آنان می‌گویند که در حمله‌های نیروهای خارجی بر بخش‌های ولسوالی چهاردره دست‌کم، نزدیک به ۳۰ جان باخته‌اند که تمام شان افراد ملکی بوده‌اند.
گفتنی‌ست که این حملۀ نیروهای خارجی با واکنش‌های سیاست‌گران افغانستان روبرو شده و به شدت بمباران شان را بالای افراد ملکی تقبیح کرده‌اند.
پس از انتقاد‌های سیاست‌گران، نیروهای خارجی اعلام کرده‌اند که این موضوع را به شکل بی‌طرفانه با فرستادن هیئتی به شکل جدی بررسی می‌نمایند.

مشاهده در منبع اصلی