اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 21 جوزا , 1397

برگزاری بزرگترین نمایشگاه هنرهای تجمسی افغانستان در تهران

بزرگترین نمایشگاه هنرهای تجمسی افغانستان  بنام “نیمروز” در تهران ایران برگزار گردید که ۱۴۰ اثر هنری ده‌ها هنرمند افغان شامل نقاشی، مجسمه، ویدیو، عکس، چیدمان و خط  از سراسر جهان به نمایش گذاشته شده است.
در این نمایشگاه که تا دو هفته ادامه خواهد داشت، آثار ۵۳ هنرمند افغان در ژانرهای مختلف هنرهای تجسمی انتخاب شده تا چهره دیگری از افغانستان را به مخاطبان ساکن ایران معرفی کند.
مریم کوهستانی، هنرمند ایرانی، مجسمه‌ساز و استاد دانشگاه هنر در تهران که مبتکر اصلی این جشنواره است، می‌گوید: چند سال است برای کودکان کار در ایران که اکثرش افغان‌های مهاجر بوده‌اند، آموزش مجسمه‌سازی می‌دهد و این باعث شده به افغانستان علاقه‌مند شود و چند بار به این کشور سفر کند.
کوهستانی می افزاید: “خودم که به افغانستان رفته‌ام و با هنرمندانش سر و کار داشتم حتی تصور نمی‌کردم افغانستان چنین ظرفیتی داشته باشد.”
فریبا قلیزاده از افغان‌های ساکن ایران که به این نمایشگاه رفته می‌گوید: “این که افغان‌ها فقط کارگر ساختمانی نیستند بلکه افغانستان هنرمندان مطرحی دارد که باید دیده شوند و به آنها توجه شود. من شخصا وقتی در این نمایشگاه حضور یافتم از وجود هنرمندان کشورمان احساس غرور کردم.”
گفته می شود هنرمندان ایرانی مثل بهنام کامرانی، وحید چمانی، علی ذاکری، ترانه صادقیان و… در این جشنواره شرکت کردند و در مواردی در کنار هنرمندان افغان کار کردند.
ایران سال‌هاست میزبان صدها هزار مهاجران افغان بوده است که بیشتر آنان برای پیشبرد امور زندگی به کارگری و کارهای شاق در آن کشور پرداخته‌اند. در موارد معدودی مهاجران افغان توانسته‌اند در آنجا نمایشگاه هنری بزرگ برگزار کنند.
قابل ذکر است که اولین بار است که آثار این شمار از هنرمندان افغان از افغانستان و کشورهای دیگر جهان در یک نمایشگاه گرد هم آمده‌ است.

مشاهده در منبع اصلی