اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 30 عقرب , 1397

آمار نگران کنندۀ گزارش یوناما از تلفات ملکی ناشی از حمله بر عبادت گاه ها

یوناما یا  دفتر نماینده‌گی سازمان ملل متحد در افغانستان گزارش تازه‌یی را از آمار تکان‌دهندۀ تلفات ملکی در حمله‌ها بر عبادت‌گاه‌ها در افغانستان به نشر رسانید.
یوناما امروز با نشر گزارشی از حمله‌ها بر عبادت‌گاه‌ها گفت که از اول جنوری سال ۲۰۱۶ تا به حال ۴۲ حمله بالای عبادت‌گاه‌ها، رهبران مذهبی و نمازگزاران به ثبت رسیده‌است.
در این گزارش گفته شده که از اول جنوری ۲۰۱۶ تا به حال ۸۳۳ تلفات ملکی در این حمله‌ها به جا مانده که ۲۶۱ نفر کشته و ۵۷۲ زخمی را در پی داشته‌است.
به گفتۀ یوناما، تلفات ناشی از این حمله‌ها نسبت به دو برابر مجموع تلفات از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ در افغانستان بوده‌است.
تادامیچی یاماموتو، فرستادۀ ویژۀ دبیر کل سازمان ملل متحد برای افغانستان و رییس یوناما می‌گوید جنگ‌جویان مسلح باید هدف‌قراردادن نمازگزاران و رهبران مذهبی را متوقف نمایند.
آقای یاماموتو می‌افزاید که حکومت باید برای حفاظت از شهروندان افغانستان، به ویژه از کسانی که از حمله‌های فرقه‌یی آسیب‌پذیر هستند، تمام اقدامات را روی‌دست گیرند تا از حق آزادی مذهبی و اعتقادات‌شان استفاده نموده و در مصؤونیت عبادت کنند.
به گفتۀ یوناما، این گزارش یک طرح مخرب حمله‌های عناصر ضد دولتی که علیه غیر نظامیان در عبادت‌گاه‌ها، به ویژه علیه مسلمانان شیعه عمل می‌کنند را نشان می‌دهد.
این گزارش هم‌چنان قتل‌های هدف‌مند علمای دینی و رهبران توسط عناصر ضد دولتی که آنان را به عنوان طرف‌دار دولت می‌خوانند و هم‌چنان کشتار هدف‌مند کارمندان امنیتی در میان دیگر نمازگزاران در مسجدها را ثبت کرده‌است.
این در حالی‌ست که سال جاری خونین‌ترین حمله‌های هراس‌افگنان به مسجدها، به ویژه بر مسجدهای شیعیان در افغانستان صورت گرفته که در آخرین روی‌دادها، بالای دو مسجد امام زمان در دو بخش کابل حمله‌های خونین مشابه رخ داد.

مشاهده در منبع اصلی