اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 30 دلو , 1397

ناتو تلفات غیرنظامیان در نتیجه‌ی حملات هوایی در قندوز را رد کرد

اطلاعات روز: نیروهای امریکایی در افغانستان نتیجه‌ی تحقیقات خود از احتمال تلفات غیرنظامیان در ولایت قندوز را منتشر کرده و گفته است تحقیقات هیچ شواهدی از تلفات غیرنظامیان را نشان نمی‌دهد.
در اعلامیه‌ی مأموریت حمایت قاطع ناتو که امروز (سه‌شنبه، ۱۶ عقرب) منتشر شده، آمده است که نیروهای امریکایی در افغانستان اتهامات مربوط به تلفات غیرنظامیان در ولایت قندوز که در سوم و چهارم نوامبر اتفاق افتاده بود را بررسی کرده است. «تحقیقات نشان می‌دهد که هیچ شواهدی از تلفات غیرنظامیان در دست نیست.»
برخی مقام‌های محلی ولایت قندوز روز یک‌شنبه، ۱۴ عقرب گفتند که در نتیجه‌ی حملات هوایی نیروهای امریکایی در ولسوالی چهاردره این ولایت ۱۴ غیرنظامی کشته شده‌اند.
یک عضو شورای ولایتی قندوز گفته بود در این حملات هوایی دو زن، سه کودک و شماری از جوانان کشته و ۱۳ غیرنظامی دیگر نیز زخمی شده‌اند.
مأموریت حمایت قاطع روز گذشته گفته بود به تاریخ ۱۳ام عقرب یک عملیات مشترک با نیروهای دولتی افغانستان در ولایت قندوز انجام داده‌اند.
در اعلامیه‌ی امروز حمایت قاطع آمده است که «ما می‌توانیم عملیات‌های انجام شده در این منطقه را تأیید کنیم و می‌دانیم که شمار زیادی از مخالفان در عملیات‌های انجام شده کشته شده‌اند، همان گونه که عمرخیل، والی قندوز و دولت وزیری، سخن‌گوی وزارت دفاع، تایید کرد.»
اعلامیه افزوده که تحقیقات نیروهای امریکایی مستقلانه انجام شد و نشان می‌دهد که غیرنظامی کشته نشده و هیچ شفاخانه، کلینینک یا مرکز درمانی محلی در زمان درگیری‌ها شناسایی نشده است.
پیش از این جاوید سلیم، مسئول مطبوعاتی نیروهای کماندوی افغانستان در قندوز، ادعای کشته شدن غیرنظامیان را رد کرده و ‌گفته بود که تمام کشته‌شد‌گان مخالفان مسلح دولت بودند.

مشاهده در منبع اصلی