اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 29 عقرب , 1397

گزارش ویژه‌ی یوناما در مورد حمله بر عبادتگاه ها، رهبران مذهبی و نمازگزاران

اطلاعات روز: هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) می‌گوید از جنوری سال ۲۰۱۶ تا اکنون تلفات حملات بر اماکن مذهبی، دو برابر مجموع تلفات ملکی از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ بوده است.
یوناما در گزارش ویژه‌ی خود افزایش حمله‌ها بر مکان‌های مذهبی و اجتماعات شیعیان را مستند‌سازی و ۴۲ حمله بر عبادتگاه‌ها را ثبت کرده است.
بر بنیاد این گزارش از اول جنوری سال ۲۰۱۶ تا اکنون ۸۳۳ تن در اثر حمله بر اماکن مذهبی کشته و زخمی شده‌اند.
تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه‌ی سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان، و همچنین رئیس یوناما با اشاره به مراسم اربعین (چهل روز پس از عاشورا) از حکومت افغانستان خواسته برای محافظت از همه افغان‌ها، به ویژه افرادی که از حملات فرقه‌یی آسیب‌پذیر هستند، اقدام لازم را روی دست گیرد تا آنان از حق آزادی مذهب و اعتقادهای خود استفاده و در مصوونیت عبادت کنند.
وی از گروه‌های تروریستی نیز خواسته که به قانون احترام بگذارند و از حمله بر نمازگزاران دست‌بردارند: «به قانون احترام داشته باشید، لطفا هدف قرار دادن نمازگزاران و رهبران مذهبی را متوقف کنید.»
این گزارش قتل‌های هدفمند علمای دینی و رهبران توسط مخالفان مسلح دولت و همچنین کشتار هدفمند کارمندان امنیتی در میان نمازگزاران در داخل مسجدها را نیز ثبت کرده است.

مشاهده در منبع اصلی