اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 21 جوزا , 1397

۳۳ درصد افزایش در عواید «طلای سرخ» افغانستان

اطلاعات روز: مسئولان می‌گویند که عواید زعفران افغانستان مشهور به «طلای سرخ» ۳۳ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.
پنجمین کنفرانس ملی زعفران دیروز (دوشنبه، ۱۵ عقرب) در کابل با حضور مقام‌های افغانستان متخصصان و دانشمندان از کشورهای ایران و هندوستان، نمایندگان مؤسسه‌های بین‌المللی، اعضای کمیته‌ی ملی حمایت از توسعه‌ی زعفران برگزار شد.
نصیراحمد درانی، سرپرست وزارت زراعت در این کنفرانس گفت که زعفران از اقلام مهم تولیدی و نقطه‌ی قوت بخش زراعت کشور است.
آقای درانی افزود تخمين مى‌شود که امسال دهقانان کشور، از بابت محصولات زعفران ١٢ ميليون دالر امريکايى درآمد داشته باشند. به‌گفته‌ی او، دهقانان کشور سال گذشته از اين درک حدود ٩ ميليون دالر امريکايى درآمد داشتند.
درانی افزود در سال‌های اخیر تولید و صادرات زعفران در کشور رونق بیشتری پیدا کرده و حاصلات آن می‌تواند عاید خوبی برای دهقانان باشد.
خان‌جان الکوزی، معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان گفت: «این کنفرانس فرصت خوبی برای بحث روی تولید، پروسس و بازاریابی به‌هدف بلند بردن کمیت و کیفیت زعفران است، ما انتظار داریم تا در اخیر این برنامه، طرح جامعی برای صادرات افغانستان ارائه شود، تا زعفران ما به بازارهای جهانی صادر شود.»
در همین حال مسئولان اتحادیه‌ی ملی زعفران کشور در هرات گفته‌اند حاصلات زعفران در این ولایت هشت تُن تخمین می‌شود که این رقم نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.
به اساس گزارش‌ها، سال گذشته يک کيلوگرام زعفران افغانستان، حدود ۱۰۰ هزار افغانى به فروش می‌رسید. زعفران هرات برای سه سال پی‌درپی توانسته مقام نخست زعفران با کیفیت دنیا را از طریق انستیتوت مطالعات بلجیم کسب نماید.
بشیر احمد رشیدی، رییس اتحادیه‌ی ملی زعفران افغانستان گفته است که در حال حاضر سه هزار هکتار زمین زیر پوشش زعفران قرار دارد و این رقم همچنان رو به افزایش است.
وی افزوده در حال حاضر ۱۰ هزار دهقان مصروف کشت زعفران هستند که ۷۰ درصد آنان را خانم‌ها تشکیل می‎دهند.
سرپرست وزارت زراعت از اشتراک‌کننده‌هاى اين کنفرانس خواست که طرح‌هاى‌شان را براى افزايش کشت، توليد، بهبود کيفيت و استندردسازى پروسس زعفران ارائه کنند.
در اين کنفرانس، برخى شرکت‌هاى توليدکننده‌ی زعفران محصولات‌شان را به نمايش گذاشتند. قرار است در پايان اين نشست، قطع‌نامه‌یى از سوى اشتراک‌کننده‌ها تهيه و جهت تطبيق به حکومت افغانستان سپرده شود.

مشاهده در منبع اصلی