اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 21 جوزا , 1397

مردم تاوان اعتماد به غنی و عبدالله را می دهند

بیجا شدگان دره میرزاولنگ سرپل از حکومت مرکزی می خواهند که برای پس گیری این دره از طالبان عملیاتی را راه اندازی نماید. این بیجا شدگان در وضعیت بد اقتصادی و بهداشتی به سر می برند و اگر حکومت زمینه برگشت آنان را به خانه های شان فراهم نسازد یک فاجعه انسانی رخ خواهد داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، نصیر کشاورز فعال جامعه مدنی در ولایت سرپل در برنامه «همگام» گفت: همانطور که در جریان هستیم ولسوالی کوهستانات ولایت سرپل حدودا دو سال می شود به دست مخالفان دولت سقوط کرد و تمام ناامنی هایی که در ولایت سرپل است و در شمال افغانستان است، ریشه اش بر می گردد به کوهستانات سرپل که آنجا به یکی از پایگاه های اصلی طالبان در شمال افغانستان مبدل شده است.

وی افزود: زمانیکه کوهستانات سقوط کرد تلفات زیادی از مردم گرفته شد. بنابر تقاضاهای مکرر مردم فقط برای یک بار معاون نخست رییس جمهور برای عملیات به آن منطقه رفت و بنابر محدودیت هایی که وجود داشت آنها نتوانستند عملیات خود را به صورت درستی انجام دهند و کوهستانات را تصفیه کنند و عملیات شان نتیجه داشته باشد و فقط تنها چند قریه را توانستند پس بگیرند. کوهستانات بدون اینکه درگیری خاصی صورت بگیرد سقوط کرد. از آن زمان ولسوالی های سرپل، فاریاب، غور، جوزجان و قسمتی از بامیان روی خوشی را ندیدند و امنیت در آن مناطق بسیار وخیم شد و از طرف کوهستان تحریکات صورت می گیرد.

به باور کشاورز، مدیریت جنگ در قسمت شمال از جانب حکومت رها شده است و افزود: مدیریت درست از نیروهایی که در آنجا وجود دارد صورت نمی گیرد. نیروهای ما توانمندی دفاع و توانمندی جنگ و مبارزه با مخالفان مسلح حکومت را دارند اما متاسفانه هیچ نوع مدیریت درست از آنها صورت نمی گیرد. اگر یک سرباز تا چند روز و تا چند ماه در خط مقدم نبرد باشد. اینها واقعا خسته می شوند و طولانی بودن جنگ مردم را کلافه ساخته است. فکر می کنم فقط تنها دلیلی که نیروهای ما نمی توانند در مقابل طالبان مقاومت کنند عدم مدیریت سالم از نیروهای موجود در همان ولایت است. این عدم مدیریت درست از مرکز شروع می شود و تا سطح ولایت ها و در خط مقدم نبرد می رسد. در حال حاضر جنگ بسیار پیچیده شده است. یعنی هیچ گونه مدیریتی وجود ندارد. امکان ندارد طالبان قصد تصرف مکانی را داشته باشند و آنجا را تصرف نکنند.

این فعال مدنی، معتقد است حکومت برای پاکسازی ولسوالی کوهستانات از مخالفان کاهلی کرده و افزود: زمانیکه کوهستانات در محاصره مخالفان مسلح دولت قرار گرفت ما فعالان مدنی ولایت سرپل و دیگران و مردم بارها صدا بلند کردیم که پیش از اینکه کوهستانات سقوط کند اقداماتی کنید. اما دولت تجهیزات زمینی و هوایی و اکمالات نظامی نفرستاد و کوهستانات سقوط کرد که در دو دفعه سقوط کوهستانات نزدیک به صد نفر و بالاتر از آن سربازان ما در آنجا شهید شدند. و این واقعا نگران کننده است. نزدیک به چهل درصد از ولایت سرپل در تصرف طالبان است و نزدیک به پانزده درصد بیشتر هم در خط قرمز وجود دارد که مردم نمی توانند از طرف شب گشت و گذار کنند.

وی معتقد است در این جنگ خارجی ها هم به نیروهای امنیتی ما کمک می کنند و هم برای رسیدن اهداف خود مخالفان را اکمال می کنند و گفت: شایعاتی وجود داشت که هلی کوپترهایی خارجی به مخالفان مسلح در ولسوالی کوهستانات اکمالات و غذا می رساند. هرچه بیشتر می گذرد این حرفها از شایعه دور شده و به واقعیت نزدیک تر می شود و برای مردم روشن تر می شود که این حرف ها حقیقت دارد. مردم دارند تاوان اعتمادی را که به اشرف غنی و رییس اجرایی کرده اند را می دهند. مردم در ولسوالی کوهستانات در وضعیت اسفباری به سر می برند و زمستان نزدیک است و مردم بدون پناه باقی مانده اند در حالیکه دشمنان آنها اکمال می شوند وپروار می شوند. حکومت اگر فکری برای این وضع نکند باید فاتحه تمام ولسوالی های اطراف کوهستانات را هم خواند.

کد (30)

مشاهده در منبع اصلی