اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 21 جوزا , 1397

طرح بودجه سال ۱۳۹۷ به مجلس سنا ارائه شد

اطلاعات روز: طرح بودجه ملی سال مالی ۱۳۹۷ امروز (دوشنبه، ۱۵ عقرب) از سوی وزارت مالیه در یک نشست فوق‌العاده به مجلس سنا ارائه شد.
مجموع بودجه ملی سال ۱۳۹۷ خورشیدی ۳۵۷.۶ میلیارد افغانی است که بیش از ۱۰۰ میلیارد کاهش را نسبت به بودجه سال گذشته نشان می‌دهد.
از مجموع بودجه ملی سال آینده، ۲۶۷ میلیارد افغانی آن بودجه عادی و ۹۰ میلیارد افغانی دیگر بودجه توسعه‌یی دولت می‌باشد. در بخش بودجه توسعه‌یی، ۵۵ میلیارد افغانی بودجه غیراختیاری و تنها ۳۵ میلیارد افغانی بودجه اختیاری است.
فاروق وردک، وزیر دولت در امور پارلمانی در نشست امروز مجلس سنا گفت که طرح بودجه بر اساس ماده ۸۹ قانون اساسی کشور جهت ارائه دیدگاه‌های مشورتی به مجلس سنا معرفی می‌شود.
آقای وردک افزود که در سال‌های گذشته ارقام غیرواقعی در بودجه‌ی ملی ارائه می‌شد؛ اما در بودجه‌ی ملی ۱۳۹۷ ارقام واقعی با استندردهای جهانی گنجانیده شده است.
اکلیل حکیمی، وزیر مالیه گفت که در بودجه سال ۱۳۹۷، امنیت، معارف و تحصیلات عالی، زیربنا و زراعت جز اولویت‌های دولت‌اند که هرکدام به ترتیب ۱۴ درصد، ۱۳ درصد، ۱۱ درصد و ۹ درصد کل بودجه را احتوا می‌کنند.
به گفته وی، در اثر تلاش وزارت مالیه کمک‌ها به بودجه ملی افزایش یافته و جامعه جهانی تعهد کرده است که ۶۰ درصد کمک‌های‌شان از طریق بودجه ملی به‌مصرف برسد.
آقای حکیمی افزود، ساخت خط آهن آقینه-تورغندی، راه ابریشم، دهلیز لاجورد، ساخت ۲۱ بند بزرگ و متوسط آب، اکمال پروژه‌های آبرسانی و اعمار سرک‌های روستایی در اولویت طرح بودجه ملی سال مالی ۱۳۹۷ قرار دارند.
وزیر مالیه می‌گوید که طرح بودجه‌ی سال ۱۳۹۷ با در نظرداشت امکانات مالی و ظرفیت مصرف برای تحقق رشد اقتصادی کشور و تأمین نیازمندی‌های مردم به‌طور متوازن ترتیب و تنظیم شده است.
بودجه ملی سال ۱۳۹۷، (۳۵۷.۶ میلیارد) نسبت به بودجه ملی سال ۱۳۹۶ که حدود ۴۶۶ میلیارد افغانی بود، حدود ۱۰۹ میلیارد افغانی کاهش یافته است.
بیش از ۱۶۱ میلیارد بودجه‌ی سال آینده دولت از عواید داخلی کشور و بیش از ۱۸۸ میلیار آن از کمک‌های خارجی تمویل می‌شود.
وزیر مالیه دلیل کاهش بودجه را کشیدن پول‌های خیالی از بودجه ملی عنوان کرد. آقای حکیمی در خصوص عدم مصرف بودجه توسعه‌یی دولت گفت که وزارت مالیه برای رفع این مشکل در نظر دارد تا در پنج ماه نخست سال مالی ۱۳۹۷ مصرف بودجه را بررسی کند و تعدیل بودجه واحدهای که توان مصرف نداشته باشند را در بررسی وسط سال به مجلس پیشنهاد خواهد کرد.
وزیر مالیه گفت که بودجه توسعه‌یی به دلیل عدم توانایی، ظرفیت پایین اداری، عدم مسئولیت‌پذیری و موجودیت فساد در واحدهای بودجه‌یی به مصرف نمی‌رسد.
به گفته‌ی او، در سال آینده وزارت مالیه راهکارهای درستی را در پیش خواهد گرفت تا رقم مصرف بودجه توسعه‌یی را بالا ببرد.
گفتنی است، هم اکنون که بیش از ۱۰ ماه از سال مالی ۱۳۹۶ گذشته است، ۴۲ درصد بودجه توسعه‌یی دولت به‌مصرف رسیده که نمایندگان مجلس آن را با توجه به شرایط اقتصادی مردم بسیار اندک عنوان می‌کنند.
سال مالی دولت افغانستان از ماه جدی آغاز و در ماه جدی سال بعد ختم می‌شود.

مشاهده در منبع اصلی