اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 23 عقرب , 1397

مدال افغانستان زیر تیغ اسارت (عکس)

در اقدامی غیرمنتظره و به دستور «محمد بن سلمان» ولیعهد جوان سعودی، ده‌ها شاهزاده، وزیر و مقام دولت سعودی از کار برکنار و به اتهام فساد مالی بازداشت شدند.
خبر دستگیری دستکم 11 شاهزاده سعودی به همراه 4 وزیر و ده‌ها مقام سابق این کشور شب شنبه از سوی خبرگزاری رسمی عربستان سعودی منتشر شد.

از مهمترین چهره‌های دستگیرشده یکی هم «ولید بن طلال» ثروتمندترین شاهزاده سعودی است. خبر دستگیری ولید بن طلال برای بسیاری از شرکت‌ها و بازارهای مالی شوکه کننده بوده است چرا که او در ده‌ها شرکت بزرگ بین‌المللی سهام دارد.

ولید بن طلال، هفتم حمل سال جاری به کابل سفر کرد و مورد استقبال ارگ ریاست جمهوری افغانستان قرار گرفت. اشرف غنی در دیدار با این سرمایه‌دار بین‌المللی، برای قدردانی از تلاش‌های او در راستای تقویت روابط تجاری و گسترش همکاری میان افغانستان و عربستان، نشان عالی دولتی «غازی امیر امان‌الله خان» را به او اعطا کرد.

اکنون گمانه‌هایی از احتمال توقیف اموال منقول و غیرمنقول ولید بن طلال نیز توسط دولت سعودی وجود دارد. اگر این امر تحقق یابد، مدال افغانستان نیز باید به اسارت دربیاید و مدتی را در زندان‌های آل سعود، آب‌خنک بخورد.

بیچاره مدال‌های افغانستان که از روز اول قرب و منزلت آن چنانی نداشتند و مثل نُقل و نبات کیلو کیلو بر سر هر کس و ناکس و هر جنگسالار و جنگجو ریخته می‌شود، اکنون‌ که پس از سال‌ها یکی از این مدال‌ها روی سینه ثروتمندترین مرد جهان چسبید اما از بخت بد، این مدال اکنون در انتظار توقیف و اسارت بسر می‌برد. به قول معروف؛ نیاسوده کجا رود که آسوده شود. وقتی اهل افغانستان باشی در هر کجا که باشی حتی اگر مدال هم باشی، بازهم بدشانسی.

مرادی دوشنبه

مشاهده در منبع اصلی