اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 29 عقرب , 1397

حکومت خواستار پیگیری جنایات طالبان از سوی دادگاه لاهه شد

اطلاعات روز: معاون سخن‌گوی ریاست‌‌جمهوری در پی تصمیم دادستان دادگاه جزایی بین‌المللی (لاهه) در رابطه به بررسی جرایم جنایی و جنایت علیه بشریت می‌گوید که عمق جنایت‌ها در افغانستان گسترده است و مردم افغانستان خواستار بررسی این جنایت‌ها از طریق مکانیزم‌های بین‌المللی است.
شاه‌حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخن‌گوی ریاست‌جمهوری در گفت‌وگو با روزنامه‌ی اطلاعات روز گفت هرچند نهادهای عدلی و قضایی افغانستان از ظرفیت خوبی برخورد دار است، اما پییچیدگی و عمق جنایاتی که طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی مرتکب شده‌اند، نیازمند این است که این جرایم از طریق مکانیزم‌های بین‌المللی بررسی شود.
آقای مرتضوی مشخص نکرد که آیا حکومت افغانستان با این دادگاه برای آغاز تحقیقات در مورد جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت در افغانستان همکاری خواهد کرد یا خیر؛ اما تاکید کرد برای این‌که عمق جنایت‌ها در افغانستان پیچیده و گسترده است مردم افغانستان خواهان بررسی این جنایات از طریق مکانیزم‌های بین‌المللی است.
سرپرست دفتر سخن‌گوی ریاست‌جمهوری افغانستان مشخصاً خواستار پیگیری جنایات طالبان از سوی دادگاه بین‌المللی جزایی لاهه شد، اما از پاسخ دادن در مورد بررسی جنایت‌های گروه‌های تروریستی و جریان‌های سیاسی دیگر طفره رفت.
آقای مرتضوی گفت: «جنایت‌ها از طرف طالبان و حامیان آن‌ها صورت گرفته است که در این خصوص اسناد کافی وجود دارد. خانواده‌های قربانیان در این رابطه صحبت می‌کنند. نهادهای بین‌المللی می‌تواند با خانواده‌های قربانیان صحبت کنند».
مرتضوی بیان داشت که مصدا‌ق‌های بارز جنایت علیه بشریت و جرایم جنگی از سوی گروه طالبان و ۲۰ گروه تروریستی دیگر در افغانستان مشخص‌اند.
به‌باور وی کسانی‌که مسجد‌ها، مکتب‌ها، مکان‌های عمومی، افراد غیرنظامی را هدف قرار می‌دهند مشخصاً طالبان و دیگر گروه‌ها هستند و این موضوع می‌تواند مصداق مشخص تحقیق دادگاه لاهه در افغانستان باشد.
آقای مرتضوی در مورد این‌که آیا دادگاه بین‌المللی جزایی مواردی که نیاز به بررسی و تحقیق دارد را با حکومت افغانستان شریک کرده است یا خیر، جزئیات ارایه نکرد اما گفت در افغانستان تنها «گروه‌های تروریستی» جنایت‌‌کاراند.

مشاهده در منبع اصلی