اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 21 جوزا , 1397

سناتوران: اظهارات سفیر بریتانیا در مورد خط دیورند مداخله در امور افغانستان است

اطلاعات روز: شماری از سناتوران در مجلس سنا می‌گویند که اظهارات سفیر بریتانیا در مورد به رسمیت شناختن خط دیورند، مداخله در امور داخلی افغانستان است.
به تاز‌گی سفیر بریتانیا در کابل در مورد خط دیورند گفته است که این خط، مرز شناخته شده بین‌المللی میان افغانستان و پاکستان است.
سفیر بریتانیا گفته که کشورش خط دیورند را به رسمیت می‌شناسد. این اظهارات وی واکنش‌های زیادی را در افغانستان در پی داشته است.
فضل هادی مسلمیار، رییس مجلس سنا که در نشست روز یک‌شنبه، ۱۴ عقرب این مجلس صحبت می‌کرد با انتقاد تند، این اظهارات سفیر بریتانیا را محکوم کرد و گفت که سفیر بریتانیا حق ندارد در امور داخلی افغانستان مداخله کند.
آقای مسلمیار افزود مجلس سنا با هرگونه اقدامات دولت پاکستان و نیز به رسمیت شناختن خط دیورند مخالف است و از دولت افغانستان نیز می‌خواهد که در این رابطه موقف درستی را در پیش گیرد.
مسلمیار دولت افغانستان را به خاموشی در مورد کشیدن سیم خاردار در امتداد خط دیورند متهم کرد و گفت: «ریاست‌جمهوری و وزارت خارجه کشور باید از اقدامات دولت پاکستان در امتداد خط دیورند به مجامع بین‌المللی شکایت کند.»
عبدالباقی بریال، یک عضو سنا گفت: «سفیر بریتانیا در کابل اظهارات اخیرش را در حمایت از پاکستان بیان کرده است؛ زیرا دولت پاکستان مورد حمایت انگلیس است.»
آقای بریال افزود که بریتانیا به عنوان کشور بنیان‌گذار پاکستان با دسیسه کردن در منطقه می‌خواهد که حاکمیت خود را بر پاکستان ادامه دهد.
زلمی زابلی، عضو دیگر سنا نیز گفت که اظهارات سفیر بریتانیا به هدف مداخله در امور داخلی افغانستان صورت گرفته است و به هیچ وجه مورد تایید مردم افغانستان نیست.
لطف‌الله بابا، سناتور دیگر گفت بریتانیا باید از دسیسه در افغانستان دست بر دارد.
خط دیورند از نظر دولت افغانستان رسمیت ندارد و این مسأله به‌عنوان مشکل همیشگی میان افغانستان و پاکستان باقی مانده است.
پاکستان تلاش دارد با استفاده از هرگونه فشار، دولت افغانستان این خط را به رسمیت بشناسد؛ اما افغانستان می‌گوید که این موضوع مربوط به مردم افغانستان است و دولت در زمینه تصمیم گرفته نمی‌تواند.
اخیراً دولت پاکستان اقدام به حصارکشی در امتداد خط دیورند کرده است که دولت افغانستان آن را غیرقابل پذیرش خوانده است.

مشاهده در منبع اصلی