اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 22 جوزا , 1397

اداره پناهندگان سازمان ملل متحد و بانک جهانی توافقنامه جمع‌آوری اطلاعات را امضا کردند

اطلاعات روز: اداره پناهندگان سازمان ملل متحد و بانک جهانی امروز (یک‌شنبه، ۱۴ عقرب) توافق‌نامه به اشتراک‌گذاری اطلاعات را در مورد بازگشت مهاجران افغان امضا کردند.
بانک جهانی در اعلامیه‌یی می‌گوید که این توافق‌نامه فرایند جمع‌آوری اطلاعات موجود را تقویت کرده و ظرفیت فنی تجزیه و تحلیل جامع پروسه بازگشت مهاجران و چگونگی حمایت از ادغام مجدد عودت کنندگان را تقویت خواهد کرد.
فتحیه عبدالله، نماینده کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در افغانستان گفته است که این توافق‌نامه برای ایجاد درک مشترک جهت سرمایه‌گذاری بهتر برای آینده عودت کنندگان و جوامع شان کمک می‌کند.
شوبهم چهودری، رییس بانک جهانی برای افغانستان گفته است این همکاری که نتیجه‌ی تلاش‌های مشترک این نهاد طی یک سال گذشته می‌باشد، برای همکاری مشترک و همه‌جانبه غرض حمایت از فعالیت‌های بشری و انکشافی در افغانستان می‌باشد.
او افزوده: «بودن اداره پناهندگان سازمان ملل متحد در خط مقدم کمک‌های بشری و تلاش‌ها برای جمع‌آوری اطلاعات و همچنان ظرفیت تحلیلی بانک جهانی، ما را مطمین می‌سازد که اطلاعات به موقع و مبتنی بر شواهد ارائه نماییم تا پلان‌های عملیاتی ملی دولت افغانستان به‌منظور ادغام مجدد عودت کنندگان و جمعیت بیجاشده داخلی، حمایت گردد.»
به گفته‌ی او، این توافق‌نامه به‌طور مستقیم در برنامه‌ریزی پروژه جدید دولت افغانستان کمک کرده و با تأمین وجوه مالی آن توسط بانک جهانی، فرصت‌های اقتصادی و ادغام افراد بیجاشده را در مناطق شهری حمایت خواهد کرد.
بانک جهانی در اعلامیه‌اش می‌گوید که افغان‌ها بزرگترین جمعیت پناهندگان طولانی جهان و یکی از بزرگترین جمعیت عودت کنندگان را از ۲۰۰۲ بدین‌سو تشکیل می‌دهند.
اداره پناهندگان سازمان ملل متحد از سال ۲۰۰۲ بدین‌سو بازگشت بیش از ۵،۲ میلیون مهاجر افغان به کشور شان را ثبت و به آن‌ها کمک‌ کرده‌ است.
بانک جهانی می‌گوید در حالی که برخی از عودت‌کنندگان همچنان با چالش‌های دشوار و پیچیده مواجه هستند، اداره پناهندگان سازمان ملل متحد و بانک جهانی با دولت افغانستان برای حمایت از استقرار مجدد افغان‌ها عودت‌کننده همکاری می‌کنند.

مشاهده در منبع اصلی