اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 22 جوزا , 1397

وزیر عدلیه به غاصبان زمین: با تمام توان از تاراج منافع عامه جلوگیری می‌کنیم

اطلاعات روز: عبدالبصیر انور، وزیر عدلیه‌ی افغانستان ضمن این‌که از جلوگیری از غصب بیش از ۳۶ هزار جریب زمین دولتی در سراسر کشور خبر می‌دهد با تأکید خطاب به غاصبان زمین می‌گوید که با تمام توان اجازه نمی‌دهد که منافع عامه را به تاراج ببرید.
آقای انور که دیروز (شنبه، ۱۳ عقرب) در نشستی زیر نام «سه سال کار وزارت عدلیه در حکومت وحدت ملی» در کابل صحبت می‌کرد، گفت که غصب زمین‌های دولتی از سوی زورمندان یک چالش بزرگ برای حکومت افغانستان است و شماری از زورمندان هنوز هم به غصب زمین‌های دولتی ادامه می‌دهند.
به گفته‌ی او، وزارت عدلیه از آغاز سال مالی ۱۳۹۳ تا پایان جوزای ۱۳۹۶، توانسته قضایای غصب بیش از ۳۶ هزار جریب زمین جایدادهای دولتی، بیش از ۶۹ ملیون دالرامریکایی و بیشتر از دو میلیارد و چهارصد میلیون افغانی را به‌نفع دولت به پایان برساند.
وزیر عدلیه مبارزه با غاصبین زمین را یکی از دستاورد‌های مهم این وزارت در سه سال گذشته خواند و گفت: «به غاصبان زمین صدا می‌زنم که با تمام توان در برابرشان ایستاده‌ام و اجازه نمی‌دهم تا منافع عامه را به تاراج ببرند.»
آقای انور همچنان گفت: «قضایای ۶۷۵ باب دکان، ۳۰ دربند حویلی، ۸۶۷ حقا به، ۴۸۲۰ لیتر تیل دیزل، دوونیم هزار لیتر تیل پطرول و ۱۳هزار یورو نیز به نفع دولت، فیصله شده است».
از سوی دیگر وزیرعدلیه با اشاره به حل‌وفصل قضایای حقوقی، مدنی و خانوادگی گفت که اين وزارت از آغاز حکومت وحدت ملی تاکنون، بیش از ۱۰۰ هزار عرایض حقوقی و بیش از ۸۶ هزار و ۹۰۰ دوسیه‌ی حقوقی را زیر بررسی و رسیدگی قرار داده که از جمله، بیش از ۲۸ هزار فیصله‌های قطعی و نهایی محاکم، تطبیق شده و از وجوه تحصیل‌شده در ادارات حقوق وزارت عدلیه، ۲۳ ميلیون و ۱۱۹ هزار و ۳۱۶ افغانی عواید را، تحویل خزانه‌ی دولت نموده است.
به گفته‌ی او، ازجمله قضایای بررسی شده در اداره‌های حقوق، بیش از ۸۹ هزار قضایای حقوقی، از طریق مصالحه و میانجی‌گری حل‌وفصل گردیده است.
آقای انور همچنان در مورد ثبت نهاد‎های اجتماعی و احزاب سیاسی گفت که این وزارت، از آغاز حکومت وحدت ملی تاکنون، ۶۵ حزب سیاسی و حدود ۳ هزار نهاد اجتماعی را ثبت کرده است.
او افزود که عواید به‌دست آمده از صدور جوازهای جمعیت‌ها، احزاب سیاسی، رهنمای معاملات و عریضه‌نویسان، بیش از ۴۱ میلیون و ۲۱۲ هزار افغانی می‌شود.

مشاهده در منبع اصلی