اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 22 جوزا , 1397

اتحادیه‌ی ملی ژورنالیستان: نهادهای حکومتی مسئول در مورد تصمیم بستن تلگرام و واتساپ پاسخ بگویند

اطلاعات روز: اتحادیه‌ی ملی ژورنالیستان افغانستان ضمن ابراز نگرانی از عواقب اعمال سانسور و محدودیت در رسانه‌های اجتماعی، خواستار پاسخ‌گویی نهادهای حکومتی مسئول در مورد بستن شبکه‌های اجتماعی تلگرام و واتساپ شده است.
اخیراً اداره‌ی تنظیم مخابراتی (اترا) در وزارت مخابرات برای شرکت‌های ارائه کننده خدمات انترنتی دستور داده بود که شبکه‌های اجتماعی (واتساپ و تلگرام) را برای ۲۰ روز در کشور مسدود کند.
اتحادیه ملی ژورنالیستان در واکنش به این موضوع با نشر اعلامیه‌یی خواستار بازجویی از مسئولان این اداره شده و گفته نتایج بازپرسی باید در اختیار مردم قرار داده شود.
این نهاد حامی رسانه‌ها می‌گوید که به تازگی، دو نامه‌ی رسمی که از آدرس اداره‌ی تنظیم خدمات مخابراتی (اترا) صادر شده، در اختیار اتحادیه‌ی ملی ژورنالیستان افغانستان قرار گرفته است.
به نقل از این اعلامیه‌، در یکی از این نامه‌ها که در ۳۰ میزان سال روان، صادر شده از یک شرکت ارائه کننده خدمات انترنتی به نام «یونین تیلی کام» خواسته شده که «هر چه عاجل بنا بر حساس بودن موضوع در مورد مسدود نمودن تمام ویب‎سایت‌ها، اکونت‌های فیسبوک و تویتر اشخاص و افراد لست ارسالی این اداره، اقدام و از اجراآت خویش طی ۲۴ ساعت آینده به این اداره اطمینان دهید.»
اعلامیه افزوده در نامه‌ی دیگر که به تاریخ ۱۰ همین ماه صادر شده، آمده است که: «طبق هدایت مقامات ذیصلاح، بدون تأخیر در مورد مسدود نمودن خدمات اجتماعی انترنتی تیلیگرام و وتس آپ اعتبار از تاریخ ۱۰ عقرب ۱۳۹۶ به مدت ۲۰ روز، بدون تأخیر اقدام نموده و از اجراأت خویش به این اداره اطمینان دهید.»
اتحادیه‌ی ملی ژورنالیستان افغانستان هرگونه اقدام فراقانونی در زمینه‌ی سانسور را مردود دانسته و شدیداً از محتوای این نامه‌ها ابراز نگرانی کرده است.
در اعلامیه آمده، برمبنای قوانین نافذ کشور، هرگونه سانسور قبل و بعد از نشر در رسانه‌ها (که شامل رسانه‌های اجتماعی نیز می‌شود) مجاز نیست.
اتحادیه‌ی ملی ژورنالیستان از نهاد‌های مسئول حکومتی خواسته تا به‌ زودی در مورد محتوای این نامه‌ها، توضیح بدهند .
موضوع اعمال محدودیت بر رسانه‌های اجتماعی از سوی حکومت در روزهای اخیر انتقادهای گسترده‌ی کاربران شبکه‌های اجتماعی را به‌دنبال داشته است.

مشاهده در منبع اصلی