اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 23 عقرب , 1397

احتمال آغاز بررسی جرایم جنگی در کشور

دادستان محکمه‌ جزایی بین‌المللی خواستار اجازه‌ شروع تحقیقات در مورد جرایم جنگی و جنایت علیه بشریت در افغانستان شد.

فاتو بنسودا، دادستان دیوان کیفری بین المللی روز پنجشنبه 11 عقرب 96 در بیانه ای آورد که پس از بررسی‌های همه‌جانبه به این نتیجه رسیده است که تمامی شرایط حقوقی برای شروع تحقیقات در مورد وضعیت افغانستان وجود دارد.

در بیانیه آمده است که ملت افغانستان طی چندین دهه بلای برخوردهای مسلحانه را تحمل نموده است. بدنبال یک بررسی مقدماتی دقیق، نتیجه گیری آن است که به موجب معاهده رم کلیه معیارهای حقوقی لازم جهت شروع تحقیقات بجا آورده شده است. اینجانب درزمان مقتضی درخواست خود را جهت کسب اجازه قضایی برای شروع تحقیقات به ثبت رسانده و معروض می دارد که مبنای متعارفی برای این باور وجود دارد که جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت درارتباط با برخوردهای مسلحانه در افغانستان بوقوع پیوسته است.

گفتنی است که در صورتیکه دادستان محکمه بخواهد جرایمی را که محکمه صلاحیت رسیدگی به آن‌ها را دارد (جرایم جنگی، جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی) مورد تحقیق قرار دهد، باید از دیوان پیش از محاکمه خواستار مجوز شروع تحقیق شود. پس از آن در صورتیکه آن دیوان مجوز شروع تحقیق را بدهد دادستان محکمه می‌تواند تحقیقات خود را شروع کند.

دادستان محکمه در بیانیه‌ خود آورده است که در صورت دریافت مجوز، تمرکز دفتر او بر مسوولان اصلی شدیدترین جرایم ارتکاب‌یافته خواهد بود.

افغانستان از ماه می سال 2003 عضو این محکمه جزایی بین المللی شد. این محکمه صلاحیت تحقیق در مورد جرایمی را دارد که پس عضو شدن افغانستان در آن به‌وقوع پیوسته است.

کد (26)

مشاهده در منبع اصلی